затворање

Здpyжeниeтo нa „Caкaм дa paбoтaм“ нa нoзe: „Зaтвopaњe нa нaшиoт ceктop e пoлитички мoтивиpaнo, пoдгoтвeни cмe мacoвнo дa излeзeмe нa yлицa“

По повод 1-ви Мај, Меѓународниот ден на трудот, Здружението на вработени во сектор игри на среќа „Сакам да работам“, го упати апел до Владата и Собранието на Република Македонија. Ви го пренесуваме писмото во целост: Ние сме гласот на 10 илјади...

Путин пoтвpди: Русија ce зaтвopa 10 дeнa

Рускиот претседател денес објави дека десет дена во мај ќе бидат неработни со цел да се запре епидемијата на коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Предлогот да не се работи десет дена дојде од шефицата на руската Служба за надзор на пазарот...

Албанија ce зaтвopа зa македонските дpжaвjaни

Властите во Албанија одлучија сите македонски државјани кои ќе влезат во Албанија од утре да одат во 14 дневен карантин, објави NEWS1.AL. Оваа одлука ќе трае до 3-ти мај, а дали истата ќе биде продолжена останува да видиме. Ова значи дека...

Инcпeктopитe нaпpaвилe нaд 5000 кoнтpoли зa ceдyм дeнa, ocyм угocтитeлcки oбjeкти зaтвopeни

Инспекциските служби во периодот од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. За констатираните неправилности изречени се решенија, прекршочни пријави и платни налози. Директорката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска апелира до угостителските субјекти и до...

Koвид-19 гo зaтвopи yчилиштeтo „Браќа Миладиновци“ вo Струга

Ковид-19 го затвори основното училиште Браќа Миладиновци во Струга. Деветмина вработени од кои дури четворица се наставници, а останатите се од административно техничкиот персонал се позитивни на вирусот. Двајца од вработените биле хоспитализирани во болница, поради потешка клиничка слика. „Беше...

Cocтojбaтa излeгyвa oд кoнтpoлa: Црна Гора paзмиcлyвa зa цeлocнo зaтвopaњe

Државниот секретар на Министерството за здравство на Црна Гора, Борко Бајиќ изјави дека целосно затворање на државата е опција за која се залага Институтот за јавно здравје и одделот од кој доаѓа, но дека оваа одлука не може да...

Cocтojбaтa e зaгpижyвaчka: Црна Гора пpeд нoвo „зaтвopaњe“

Институтот за јавно здравје ќе предложи целосно заклучување на Црна Гора, поради сложената загрижувачка и алармантна состојба, изјави епидемиологот Марија Божовиќ. Минатата недела министерството за здравство донесе нови епидемиолошки мерки, кои вклучуваат заклучување на 11 градови и општини, а нови...

Претседателот Ѓукановиќ бapa Црна Гора дa ги зaтвopи гpaницитe и дa ja зaбpзa иmyнизaцијата

Претседателот Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите на Црна Гора и забрзана имунизација затоа што, како што рече, здравјето на граѓаните е во сериозна опасност. Ѓукановиќ рече дека бројот на починати е „страшен“, како и бројот на заразени од коронавирус,...

Пoвeќeтo зeмjи вo Европа вoвeдyвaaт или гo пpoдoлжyвaaт зaтвopaњeтo

Повеќето европски земји повторно воведуваат целосно или делумно затворање во рамки на борбата против зголемувањето на бројот на нови инфекции и смртни случаи од Ковид-19. Франција, Италија, Шпанија и Португалија воведуваат нови построги мерки и нови затворања, додека строгите мерки остануваат...

Kopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Гордон Ремзи пoгoдeн oд пaндeмиjaтa, зaтвopил пoгoлeм дeл oд pecтopaнитe

Познатиот шкотски готвач Гордон Ремзи откри дека изгубил 57 милиони фунти (66 милиони евра), бидејќи, лани, поради корона-кризата бил принуден да затвори поголем дел од своите ресторани, објави „Дејли мејл“. Готвачот кој поседува 35 ресторани (а, планирал да отвори уште...
- Advertisement -

Latest News

Што ќе прават лицата коишто примиле прва доза, власта вели потрошени се сите вакцини „Астра Зенека“?

Професорот на Технички факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот Фејсбук профил искоментира откако излезе информација дека кај нас...
- Advertisement -