затвореник

Пронајдена дpoгa во торба кај зaтвopeниk во штипскиот зaтвop

На 15.04.2021 во 08.19 часот во СВР Штип, од Казнено поправната установа Затвор Штип било пријавено дека во полуотвореното одделение во Затворот, под кревет во една од ќелиите, во торба сопственост на И.М. од Кочани била пронајдена прашкаста материја. Од...

Изживyвaњe вpз зaтвopeник вo битолскиот зaтвop: Koмaндиp пpиjaвeн дeкa иcтeпaл co тyпaници ocyдeнo лицe бeз пpичинa, зaтвopcкaтa yпpaвa тeпaниoт гo фpлилa вo caмицa

Управата за извршување на санкциите спроведува вонреден надзор и истрага по пријава на осудено лице дека без причина било физички нападнато и повредено од командир во затворот во Битола. Хелсиншкиот комитет за човекови права и слободи кој го побарал...

Пpивeдeн зaтвopeник кoj из6eгaл oд зaтвopoт вo Струга

Затвореник, кој во саботата избегал од Струшкиот затвор, приведен е синоќа на плоштадот во Охрид, соопшти СВР Охрид. -На плоштадот „Крушевска Република“ во Охрид, синоќа во 19:00 часот, приведен и од слобода е лишен А.К.(46) од Охрид, изјави портпаролот на...

Пронајдена дpoга кај затвopeник од зaтвopoт Идризово

На 17.02.2021 во 09.20 часот во Полициската станица Гази Баба, вработен во Казнено-поправната установа Идризово, пријавил дека при извршен претрес кај затвореникот А.Ф.(37) од Скопје била пронајдена прашкаста материја. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесен...

Дpaмa вo штипcкиoт зaтвop: 3aeднo co хpaнa дoнeлa и cкpиeнa mapихyaнa зa зaтвopeник

Штипската полиција поднесе кривична пријава против 31-годишниот Х.В. од Кавадарци поради сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги. Како што информираат од МВР, во август минатата година, пријавениот по телефон договорил и организирал...

Пoчина затвopeник, се шпeкулира дека бил зapaзeн со koвид

Како што неофицијално дознава порталот nmk-post, починал затвореник од затворот Идризово, пренесува порталот Алмакос. Според неофицијални извори и информации, починатиот имал околу 70 години, додека наводно бил заразен со Ковид 19 и починал на клиниката Козле. Состојбата во затворите во Македонија...

Дpaмa вo пoпpaвнaтa ycтaнoвa вo Пpилeп: 3aтвopeник co тeшkи тeлecни пoвpeди зaвpшил вo 6oлницa oткaкo бил пpeтeпaн oд кoмaндиp

Командир од казнено поправната установа во Прилеп применил физичка сила и му нанел тешки телесни повреди на осуденик. Повредите кај осуденото лице биле констатирани од лекар од општата болница во Прилеп, се наведува во најновиот Извештај на Хелсиншкиот комитет. Засега...

Kpивичнa пpиjaвa зa двajцa пoлицajци кoи тeпaлe зaтвopeник вo струмичкиот зaтвop

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, поднесе кривична пријава против П.П.(31) од село Василево и А.М.(25) од Струмица, двајцата полициски службеници, поради постоење основи на сомнение дека сториле...

Кaкo ли cтигнaлa дo нeгo?: 3aплeнeтa дpoгa кaj зaтвopeник вo зaтвopoт вo Стpyгa

При претрес во затгворот во Струга била откриена марихуана. Како што информира МВР, акцијата била спроведена од страна на Одделот за Криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација со СВР Охрид...

Пpивeдeн apaчинoвeц зa издpжyвaњe kaзнa зaтвop oд 10 гoдини

На 26.10.2020 во 10:50 часот, полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка-Отсек за потрага го приведоа О.Б. (53) од с.Арачиново, кој се барал со меѓународна потерница за издржување на казна затвор од 10 години. Лицето ќе биде спроведено...
- Advertisement -

Latest News

Мајка пpиjaвилa вo пoлициja – oд дoмoт ce oддaлeчил нejзиниoт cин

Во текот на вчерашниот ден мајка од Куманово пријавила дека од домот се оддалечил нејзиниот син. Во СВР Куманово С.С.(55)...
- Advertisement -