December 6, 2021, 6:38 am

ЗАТВОР

Анџелина Џоли и злoстaвувaните гимнастичарки – силувaчoт конечно доби 175 години зaтвoр

Во јануари 2018 година, Насар, кој беше поранешен доктор на Женскиот тим за ритмичка гимнастика во Соединетите држави (УСАГ), беше осуден на 175 години затвор, откако повеќе од 150 жени и девојки тврдеа дека сексуално ги злоупотребувал во период...

(Видео) За ваков пpoпуст се лeжи во затвop

Заменик уредникот на Инфомакс, Милош Милошевски го коментира шокантното видео кое ексклузивно го објави Инфомакс на кое се гледа за колку кратко време изгоре модуларната болница во Тетово. Тој истакнува дека од црниот чад кој излегува од болницата може да...

Папата им испрати 15 000 сладоледи на затвopeниците во римските затвopи

За време на едно од најжешките лета во историјата на Италија, папата Фрањо испрати 15.000 сладоледи на затвореници во два римски затвори, објави денеска Ватикан. Сладоледот го донесе полскиот кардинал Конрад Крајевски, човекот на Папата за помош на сиромашните, инаку...

Гo пpeкpшил кapaнтинoт…: Пeт гoдини зaтвop зa чoвeк штo зapaзил 8 лyѓе co Koвид-19

Ле Ван Три (28) беше осуден за „ширење опасна заразна болест“ на еднодневен суд пред Народниот суд во јужната провинција Ка Мау, прекршил 21-дневен карантин. Судот во Виетнам осуди маж, кој го пренел коронавирусот на други, на пет години затвор,...

Пpивeдeн kpиминaлeц бapaн зa кaзнa зaтвop од ceдyм гoдини

На 06.09.2021 околу 17.00 часот во Гевгелија, полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка го привеле З.Ј.(41) од с.Миравци, гевгелиско, кој се барал со меѓународна потерница по судска наредба за издржување казна затвор од седум години за сторено...

Убиецот на Рoбeрт Кeнeди ќе бидe пyштeн на cлoбoдa по 50 гoдини

Калифорниската комисија за условни казни изгласа ослободување на Сирхан Сирхан, кој го уби американскиот сенатор Роберт Кенеди. Сирхан, кој има 77 години, е во затвор од 1968 година, кога во хотел во Лос Анџелес го уби кандидатот за претседателска номинација...

Новиот авганистански министер за одбрана е поранешен затвopeник во Гвантанамо

Талибанците денеска го поставија Мула Абдул Кајум Закир за вршител на должноста министер за одбрана во Кабул. Во извештајот на Ал Џезира се наведува дека Закир е поранешен притвореник во американскиот затвор Гвантанамо на Куба, објави Ројтерс. Светските медиуми пренесуваат дека...

(Видео) Талибанците ги оcлободија од затвop членовите на Ал Каеда

Талибанците, по преземањето на власта во Авганистан, ги ослободија затворениците од авганистанските затвори, вклучително и членовите на терористичката организација Ал Каеда. Талибанците вчера воспоставија целосна контрола над територијата на Авганистан. Авганистанскиот претседател избега од земјата, а според неофицијални информации прибежиште...

Пpивeдeн kpиминалец бapaн co пoтepницa зa дoиздpжyвaњe ceдyм гoдини зaтвop

Од страна на оперативен тим за потраги во СВР Скопје синоќа во 22.55 часот во станбен комплекс на подрачјето на Аеродром е лишен од слобода А.Р.(37) од Скопје, врз основа на издадена наредба од Казнено-поправна установа Затвор Идризово, каде...

Нajмaлкy 8 гoдини зaтвop зa тoj штo нaмepнo ќe пpeдизвикa шyмcки пoжap вo Македонија

Во македонскиот Кривичен законик, во главата за кривичните дела против животната средина и природата, во членот 227 пропишано е и кривичното дело „Предизвикување шумски пожар“. „(1) Тој што ќе предизвика шумски пожар па поради тоа ќе настапи штета од големи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Огромен астероид ќе влезе во орбитата на Земјата следната сабота

Огромен потенцијално опасен астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската...
- Advertisement -spot_img