Архива на ознаки за заедничка македонија

ЧАЛАМЏИИТЕ СЕ ЈАВИЈА НА ФЕЈСБУК: Ордите на Заев кои не знаеја кај да бегаат на 27-ми , креваат чалам на ФБ

  • April 30, 2017
  • Коментари
Ордите на Зоран Заев на социјалните мрежи упатија крвави закани до предводнизите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Закани упатувани до организаторите на ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА упатија и Павле Богоевски од СДСМ кој преку својот ФБ профил директно му упати закана на Богдан Илиевски дека ќе одговара и дека истото му го ветува. Освен ваквиот […]

Дамовски: Бројноста и решителноста на граѓаните е оружјето со кое се бориме на улиците

  • April 9, 2017
  • Коментари
Бројноста и решителноста на граѓаните е оружјето со кое се бориме на улиците, истакна еден од организаторите на протестите Борис Дамовски во изјава за ТВ НОВА. -Основна задача на секој граѓанин на Република Македонија е да присуствува на овие протести. Единствениот функционален дел од оваа држава во моментов се граѓаните кои знаат како беа излажани. […]

ГРАЃАНИТЕ СО ДИРЕКТНА ПОРАКА ДО ХАН:Очекуваме средба за да ги презентираме и одбраниме нашите црвено- жолти линии!

  • March 20, 2017
  • Коментари
Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан. -Господине Хан очекуваме и бараме средба, да ги презентираме и одбраниме нашите црвено жолти линии. За Македонија!, се вели во пораката испратена […]

ПРИЛЕПСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ СЕКОЈДНЕВНО ПОМАСОВНИ ВО ПОДДРШКАТА ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Ја бојкотираа наставата и протестираа низ прилепските улици

  • March 16, 2017
  • Коментари
Како и минатите денови така и утрово прилепски средношколци повторно решија да ја бојкотираат наставата во знак на поддршка за граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ и протестираа низ прилепските улици. Средношколците од Прилеп со македонски знамиња во рацете, се уште едни во низата кои решија да кажат „НЕ“ на двојазичноста и на дебати кои се […]