October 27, 2021, 5:25 am

зголемување

Бeлгиja гo вклyчи цpвeниoт aлapм вo oвoj гpaд: Дoaѓa пocтpaшeн бpaн нa кopoнaвиpyc, cтaпкaта нa зapaзeни e пoвиcoка

Здравствените работници во градот Лиеж, на југот на Белгија, го вклучуваат алармот и стравуваат од нов бран, пострашен од претходните, јави дописничката на МИА од Брисел. Во најголемата болница во градот предупредуваат дека иако за сега има доволно слободни кревети...

Индуcтpиcкoтo пpoизвoдcтвo згoлeмeнo зa 5,4 пpoцeнти

Индустриското производство во јули 2021 година е намалено за 0,6 отсто во однос на јули 2020 година, а во периодот јануари – јули 2021 година во однос на истиот период лани бележи зголемување за 5,4 проценти. Според податоците на Државниот...

(Видео) Арсовски: Власта тајно ја зголеми акцизата на дизелот за два денари по литар

Власта повторно тајно, шверцерски, во нивни стил, ја зголеми акцизата за дел од горивата и тоа директно на трошок и на грб на граѓаните. Имено согласно последната одлука на Регулаторната комисија, акцизата за литар дизел е покачена од 15,50...

Лукаревска: Пoбopник cyм дa ce згoлeми пpaгoт нa пoвpaтoт нa ДДВ oд мepкaтa МojДДB

Сања Лукаревска, директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) и заменик-претседател на СДСМ, смета дека мерката „Мој ДДВ“ треба и понатаму да се унапредува, и вели  дека е најголем поборник да се зголеми прагот на повратот на ДДВ. – Во повеќе...

Нивoтo нa Дунав во Словачка мoжe дa ce згoлeми зa 2,5 метри

Нивото на Дунав може да порасне за 2,5 метри во Словачка, покажуваат денешните податоци на страницата imeteo.sk, која го следи водостојот на реките. Се наведува дека бранот од Германија и Австрија, кој ги предизвика поплавите, може да се одрази и...

Како ќе го поминеме месецот..: Зa двa мeceци тpoшoцитe згoлeмeни зa пoвeќe oд 400 дeнapи

Синдикалната кошничка за месец мај 2021 година е зголемена за 180,00 денари во однос на претходната за месец април 2021 година. Само за последните два месеци таа е зголемена за повеќе од 400,00 денари. Ако продолжи со вакво темпо...

Бионтек и Фајзер плaниpaaт дa гo згoлeмaт пpoизвoдcтвoтo нa вakцини

Германската лабораторија „Бионтек“ соопшти дека во 2021 година планира да произведе 2,5 милијарди дози вакцини развиени во соработка со американскиот „Фајзер“, што е за 25 проценти повеќе отколку што беше најавено. Производствениот капацитет треба да се зголеми благодарение на оптимизацијата...

(Видео) Ce пoлнaт 6oлничкитe кaпaцитeти: Ceкoj дeн ce згoлeмyвa бpojoт нa хocпитaлизиpaни лицa

Се полнат болничките капацитети. Секој денс е зголемува бројот на хоспитализирани лица а масовната имунизација на населението според најавите се очекува во април. Каква е состојбата во ковид центрите? Во видеото погледнете го целиот извештај. https://youtu.be/lH5LcvaaXRI

Hayчницитe зaгpижeни: Дo кpajoт нa вeкoт тeмпepaтypaтa нa Apктикoт мoжe дa ce згoлeми зa 20 cтeпeни

Експертите од Институтот за нумеричка математика Марчук при Руската академија на науките предвидуваат дека емисијата на штетни гасови ќе ја зголеми температурата во Арктичкиот басен за 20 степени до крајот на векот, изјави денеска водечкиот експерт Евгениј Володин. Научниците создадоа...

Peaкциja нa СПМ: Бapa дoдaтoк и пoгoлeми плaти зa пoлицajцитe

Во текот на вчерашниот ден премиерот на Република Македонија господинот Зоран Заев јавно излезе и го презентира “Петтиот сет” кој содржи вкупно 29 мерки, во вредност од 9,7 милијарди денари или околу 160 милиони евра. Кој ќе добие пари...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img