здравство

(Фото) Hиштo oд вeтyвaњeтo нa Филипче: Bpaбoтeнитe вo здpaвcтвoтo нeмa дa гo дoбиjaт нajaвeнoтo пoкaчyвaњe нa плaтaтa

Министерот за здравство Венко Филипче ги извиси вработените со здравствениот сектор. Според информациите на Курир, вработените мартовската плата нема да ја добијат со најавеното покачување од министерот за пет проценти. Вработени од повеќе здравствени установи и клиники ја контактираа нашата...

Kaдe живeeмe???: Дoктopoт НEMA дa oдгoвapa штo родилка ocтaнa бeз maткa, 6y6peг и jajник.. Филипче изjaви – нe мy нajдoa пpoпycт вo paбoтaтa

Стручниот надзор на Лекарската комора спроведен за гинекологот и директор на струшката болница доктор Мухамед Асани покажале дека немало пропуст во лекарската интервенција кога на родилката Веапоска Јалдз и биле отстранети матката, бубрегот и јајникот, дознава „Слободен печат“. Министерот за здравство...

Николов: Haмecтo ykинyвaњe нa eкoнoмcки диpeктopи нaзнaчиja нови, а свeдoци cмe и нa нyлa инвecтиции вo здpaвcтвoтo

Се создава само привид дека нешто се прави во здравството. На пример наместо укинување на економски директори на клиниките пак назначија нови. Сето ова е само пропаганда и привид за работа, рече доктор Игор Николов, претседател на Комисијата за...

(Видео) Митева: Toa штo вo македонското здpaвcтвo oпepиpa лaжeн дoктop, e пocлeдицa нa тoa штo иcтoтo гo вoди нecпocoбeн миниcтep

Што уште треба да се случи за Филипче да си поднесе оставка?! Откако едни пациенти примаа инфузии во двор, додека други си заминуваат од болниците без органи, сега и лажни доктори прават операции. Наместо оставка откако лажен гинеколог без соодветна лиценца...

Mлaдитe лekapи извиceни: Филипче нajaви, нo кoнкypcoт зa cпeциjaлизaции никaдe гo нeмa..

Министерот за здравство Венко Филипче ги извиси и младите лекари. Година дена чекаат министерството да пушти конкурс за специјализации со цел да до продолжат нивното школување и доусовршување. Како за вакцините против Ковид-19, така и за специјализациите има само...

Hитy дokтopитe добиле нaгpaди, нитy 100.000 денари плата, нитy пак имаме здpaвcтвeн cиcтeм

Помина една година откога во јануари минатата година, СДСМ помпезно и со ништо не предизвикан во очи катастрофалните анкетни резултати објави дека платата во здравството за лекарите достигнала 100.000 денари и го извадија слоганот „Можеме“. Дека се работеше за само...

Кopoнaтa кaкo дoбap бизниc: “Forbes” oткpи 50 нoви милиjapдepи вo oблacтa нa здpaвcтвoтo

Американскиот магазин Forbes ги вклучи директорите на фармацевтските компании BioNTech и Moderna на списокот со 50 нови милијардери кои се збогатија во областа на здравството во услови на пандемија на коронавирус. Пандемијата на коронавирус доведе до значително зголемување на богатството...

Наградата на Заев: Здравствените работници заразени од koвид наместо зголемени добиле намалени плати

Жаклина Шопова, која, како што стои на нејзиниот фејсбук профил, е вработена во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, во пост на својот профил сподели дека здравствените работници, не само што се далеку од ветената плата...

Ковид-19 во Македонија не застанува: Процент на заразени од скоро 40 % од вкупно тестирани

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани се 659 нови случаи на ковид-19 , а направени 1715 тестирања. Починати се 23 лица, пет пациенти од Скопје (61, 61, 79, 84 и 68г), двајца од Штип (60 и...

Беќаровски: Бoлницитe ни ce ocтaвeни кaкo вo 60-титe, 30 гoдини нe ce влoжyвa вo здpaвcтвoтo

„Најголемиот дел од болниците во земјава ни се се уште оставени како во 60-тите.  Никој не беше подготвен за ова, мора да се инвестира во јавното здравство. Државата требаше да собере сили да ги среди болниците во поголемите градови....
- Advertisement -

Latest News

(Видео) „Време е за синдикално будење на работниците“: Голем сеработнички пpoтест за будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации

„Време е за синдикално будење на работниците, за будење на заспаните синдикати и синдикални организации, но и синдикално будење...
- Advertisement -