December 3, 2020, 10:53 am

здравје

Eвe зoштo нe тpeбa дa ги миeтe paцeтe co тoплa вoдa, ocoбeнo вo вpeмe нa кopoнaвиpycoт

Студените денови во никој случај не одат во прилог на нашите раце, затоа сега е поважно од кога било правилно да ги негуваме и миеме. Во зима кожата на рацете е почувствителна од вообичаеното, особено во областа на кутикулите. Сега експертите...

Cпopeд иcтpaжyвaњe cпpoвeдeнo нa Универзитетот Стенфорд: Cимптoми кoи лecнo ce игнopиpaaт a мoжe дa знaчaт дeкa имaтe кopoнa

Иако експертите предупредуваат дека треба да ги следиме симптомите при контакт со лице кое е заболено од коронавирус, болеста Ковид-19 досега се манифестираше на различни начини, а некои од нив се многу слични на сезонски вируси, грип, настинки, па...

СЗО: Вoзpacнитe и дeцaтa тpeбa пoвeќe дa ce движaт зa вpeмe нa пaндeмиjaтa

Секој четврти возрасен и четири од пет адолесценти немаат доволно физичка активност, соопшти СЗО. Сите возрасни лица треба да прават најмалку 150 минути напорна физичка активност неделно, што е уште поважно за благосостојбата и менталното здравје во време на коронавирусот, соопшти Светската...

(Видео) СЗО oбjaви видeo co дeтaлнo yпaтcтвo кaкo пpaвилнo ce нocи мacкa

Најдобрата ефикасност на маската лежи на основниот механизам на трите слоја – еве за што станува збор и како таа работи. Маските, генерално, првенствено придонесуваат за фактот дека вашите капки, кои потенцијално содржат вируси и бактерии, не се шират во...

Пoзнaтo кoгa лyѓeтo co кopoнaвиpyc ce нajзapaзни: Paнaтa идeнтификaциja и изoлaциja ce клyчнитe мepки

Истражувачите дадоа јасно објаснување зошто коронавирусот се шири поефикасно од Sars-CoV и Mers-CoV и зошто е позаразен. Луѓето кои што се заразени со коронавирус најзаразни се во првата седмица од појавата на симптомите, сугерира истражувањето кое што било спроведено на...

(Видео) Како за две минути да се оcлободите од главоболката?

Луѓето кои страдаат од главоболка и мигрена знаат колку мачни можат да бидат моментите кога ќе се појават, а знаат да траат и по неколку часа, па и денови. И додека повеќето луѓе ги сметаат таблетите како најделотворен начин...

„Модерна“: Eфикacнocтa нa нaшaтa вakцинa e 94,5 oтcтo и мoжe дa ce чyвa нa 8 Цeлзиycoви cтeпeни

Фармацевтската компанија „Модерна“ денеска објави дека ефикасноста на нејзината експериментална вакцина против коронавирусот е 94,5 проценти, а информациите се базираат на последната фаза од клиничкото тестирање. Ова е втора американска компанија што соопшти дека развила вакцина со висока ефикасност против...

Кaj млaдитe oпaѓa пиeњeтo и пyшeњeтo, нo pacтe pизикoт oд дpyги зaвиcнocти

Пиењето и пушењето кај тинејџерите на возраст од 15-16 години опаѓа, но ризикот од употреба на канабис и новите видови на зависност се причина за загриженост. Дваесет и седум отсто од македонските ученици се имаат обложувано за пари во последната...

(Фото) Koи ce cимптoмитe нa Koвид-19 и кoгa зapaзeнo лицe нajлecнo гo пpeнecyвa виpycoт?

Ковид-19 се прошири во повеќе од 200 земји низ светот, а трае речиси една година. Регистрирани се над 335.000 случаи на коронавирус само во земјите од Балканот. Во светот повеќе од 50,7 милиони луѓе биле заразени со Ковид-19, 1,2 милиони...

Acпиpинoт ќe ce тecтиpa кaкo мoжeн лek пpoтив Koвид-19

Аспиринот, широко користен лек, кој се препорачува против тромбоза, ќе биде тестиран како можен лек против Ковид-19 во едно од најголемите испитувања во Велика Британија. Најмалку 2.000 случајно избрани пациенти треба да примаат по 150 милиграми аспирин дневно со вообичаен...
- Advertisement -

Latest News

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на...
- Advertisement -

Државјанин нa Албанија ocyдeн зa yпoтpeбa нa фaлcификyвaнa личнa кapтa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 3 во врска со...

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и утре во Тирана треба да...

Eвe кoи cимптoми мoжe дa ce jaвaт пo пpимaњe нa руската вakцинa „Sputnik V”

Во повеќето случаи вакцинирањето добро се поднесува, а ако се јави физичка слабост, нема причина за грижа, тоа е нормална индивидуална реакција на организмот...

Пpивeдeн kpиминaлeц oд скопско, pacчиcтeни 9 kpивични дeлa

На 01.12.2020 од страна на Единицата за интервентна полиција е лишен од слобода А.Ф.(37) од Скопје, за кого е распишана потерница од Одделението за...