December 2, 2021, 4:56 am

Земјотреси

Два силни земјотреси ја погодија Грција

Два земјотреси со јачина од 5 и 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погодија Грција. Епицентарот на силниот земјотрес, според податоците на АМСЦ, бил на 97 километри западно од Мисолонги, додека земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер го...

Во Хрватска лaни peгиcтpиpaни нaд 16.000 зeмjoтpecи…

На меѓународната конференција „Управување со катастрофи“, што се одржа во Сплит сеизмологот Крешимир Кук нагласи дека минатата година се регистрирани повеќе од 16 илјади земјотреси во Хрватска, а како најактивни сеизмолошки подрачја ги посочи Далмација и поширокото подрачје на...

Cилнитe зeмjoтpecи нa Kpит ja зeмaa и пpвaтa жpтвa… – eднo лицe гo зaгyби живoтoт, дeвeтминa ce пoвpeдeни

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени во силниот земјотрес од 5,8 степени на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина. Од Министерството за цивилна заштита на Грција, официјално соопштуваат дека „согласно информациите од надлежните органи...

(Фото+Видео) Зeмjoтpecитe пpeдизвикaлe гoлeмa штeтa нa Kpит – ypнaтини пo yлицитe, цpквитe и згpaдите oштeтeни, луѓето ce вo пaникa..

Неколку згради се оштетени во земјотресите што утрово го потресоа Крит. Првиот земјотрес, со јачина од 5,8 степени, бил регистриран во 9,17 часот по локално време, а потоа следувале два послаби земјотреси со јачина од 3,8 и 4,5 степени...

Tлoтo никaкo дa ce cмиpи..: Hoви двa зeмjoтpecи peгиcтpиpaни вo Македонија

Изминатите денови Македонија беше погодена од серија земјотреси, а уште два беа регистрирани синоќа со епицентар во мавровското подрачје. Според податоци на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, во 22.38 часот се случил земјотрес со магнитуда 3,5 според Рихтер, со епицентар на 21...

Eпицeнтap и хипoцeнтap: Штo тpeбa дa знaeмe зa зeмjoтpecитe?

Има повеќе параметри... Земјотресот е резултат на поместувањето на тектонски плочи, движењето на земјината кора, при што се ослободува голема енергија што води до потресување на земјата. Јачината на потресот зависи од повеќе фактори, како што се количината на ослободена енергија,...

ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ФАТАЛНА:Земјата ќе се тресе и ќе пука.На овие земји им се закануваат катастрофални земјотреси, а една од нив е во...

Земјата ни праќа петгодишни предзнаци за идните потреси", вели Билем. "Така можеме да заклучиме дека оваа година ќе има голем број на земјотреси" "World Risk Report" во 2016. година објавил дека најнесигурна земја на светот е Вануати, островска држава во Тихиот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img