земјотрес

3eмjoтpec нa Јадранот: Ce тpeceшe тлoтo нeдaлeкy oд Сплит

Утрово, после седум часот, се случи нов земјотрес во Јадранското Море. Земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар, според ЕМСЦ, бил на 100 километри јужно од Сплит и 50 километри југозападно од Вела Лука. Објавата...

Пред малку регистриран нов земјотрес во Хрватска

Вечерва повторно се стресе тлото на Загреб и околината. Ова беше четрти земјотрес во Хрватска во последните 60 часа. Новиот земјотрес кој ја погоди Хрватска бил со магнитуда од 2,7 степени според Рихтеровата скала. На сајтот од ЕМСЦ објавено е...

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата национална сеизмолошка мрежа регистрирала земјотрес на 352 километри од Атина. Според последните информации, епицентарот бил на 19 километри од градот Тилос. За...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина од 3,2 степени по Рихтер, кој денеска е регистриран во Јадранското море, а го почувствувале жителите на хрватските острови Корчула...

Tлoтo никaкo дa ce cмиpи: Зeмjoтpecи кaj Загреб и Сплит во Хрватска

46 минути по полноќ регистриран е земјотрес во Хрватска со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот бил на 13 км северозападно од Сплит и на длабочина од 10 км. Претходно во 23:15 часот на 8 км северно...

Рeгистриран зeмјотрес во близина на Гостивар

Регистриран земјотрес со интензитет 2.2 степени според Рихтер во Македонија. Потресот се случил во 2:12 часот после полноќ. Епицентарот бил на 18 километри југозападно од Гостивар на длабочина од 5 километри.

Cилeн зeмjoтpec ja пoгoди Индoнeзиja

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала го потресе регионот Нијас, во западна Индонезија, соопшти денеска Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). ЕМСЦ наведува дека земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри, откако претходно беше пријавена длабочина од два...

(Видео) Силен зeмјотрeс од 5,9 степени кај нykлeaрните елeктрани во Иран

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтер, утрово го погоди јужниот дел на Иран. Епицентарот бил во провинцијата Бусхер во која се наоѓа една од иранските електрани. Според првите извештаи, најмалку пет лица се повредени во земјотресот. Веднаш биле испратени...

Силeн зeмјoтрeс од 4,2 степени регистриран во Јадранот

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва околу 21,20 часот во италијанскиот дел на Јадранот. Епицентарот на земјотресот бил, како што е објавено на веб-страницата на Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), во морето, 91 километар северно...

Земјотрес од 5,1 степен ја пoгoди Грција

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја потресе областа во близина на грчкиот остров Кос, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Newsbeast“, епицентарот е регистриран на 27 килограми југозападно од островот Кефалос. Земјотресот е регистриран на длабочина од 10...
- Advertisement -

Latest News

Cитyaциjaтa e зaгpижyвaчкa: Ceчeњeтo нa пpaшyмaтa вo Амазонија ce згoлeмилo зa 43 oтcтo

Сечењето на прашумата во Амазонија се зголемило за 43 проценти во април во споредба со истиот период минатата година,...
- Advertisement -