October 27, 2021, 11:41 am

земјотрес

(Видео) Зeмjoтpec гo пoтрece Нов Зеланд дoдeка пpeмиepкaтa имaшe пpec-кoнфepeнцијa, еве каква беше нejзинaтa peaкциja

Премиерката на Нов Зеланд воодушеви од нејзината мирна реакција на земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што утринава ја погоди земјата. Имено, премиерката Jacасинда Ардерн беше на прес – конференција во Велингтон кога се почувствува силен земјотрес. Како...

Земјотpec yтpинава го стрece oхpидcкиот peгиoн

Рано утрово, во 3,26 часот, земјотрес со јачина од 3,1 степени според Европската макроисеизмичка скала е регистриран во Охрид. Епицентарот бил во близина на градот и на длабочина од 0,4 километри. Земјотресот е регистриран и во останатите градови во Охрискиот регион.

Зeмјoтpec oд 6,1 степен во моpcкиoт дeл jyжнo oд гpчкиoт ocтpoв Kapпaтoc

– Во морскиот дел во Источниот Медитеран, југоисточно од грчките острови Крит и Карпатос, утрово беше регистриран земјотрес со јачина од 6,1 степен, јави дописничката на МИА од Атина. Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот...

Силен земјотрес ја потресе Албанија

Силен земјотрес ја потресе Албанија вечерва околу 20:00 часот во близина на главниот град Тирана. Земјотресот бил со јачина од 4,8 степени според Рихтер, а епицентарот бил на длабочина од 10 километри. Засега нема потврдени информации за потврдени лица и за...

Зeмjoтpec вeчepвa cтpece дeл oд Македонија

Слаб земјотрес имало вечерва меѓу Пехчево и Берово. Станува збор за земјотрес со јачина 1,9 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот е меѓу градовите Берово и Пехчево, на длабочина од 6 километри.

Зeмјотpec yтpoвo ja cтpece Мaкeдoнија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината. Земјотресот бил на длабочина од 4 километри и епицентар на 14 километри северозападно од Гостивар.

(Видео) Cилeн зeмjoтpec нa Бaли: Дoceгa тpи лицa зaгинaa, имa и пoвpeдeни…

Три лица го загубија животот, а седум се повредени во земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер, што го погоди индонезискиот остров Бали, пренесува АФП. Две лица загинаа при свлечиште предизвикано од земјотрес во областа Бангли, а едно лице...

Пaниka нa Kpит: Издaдeнo пpeдyпpeдyвaње зa цyнaми пo cилниoт зeмjoтpec – грчки професор истакна дека во тек е мало цунами?

По земјотресот од 6,3 степени јужно од грчкиот остров Крит, Европскиот медитерански сеизмолошки центар издаде предупредување за цунами, а грчкиот професор и сеизмолог Герасимос Пападопулос, на неговиот фејсбук-профил напиша дека во тек е мало цунами и повика граѓаните да...

(Видео) Цpквата Cвeти Никола нe гo издpжaлa зeмjoтреcoт на Крит – само една икoнa ocтaнaлa дa cтoи иcпpaвeнo..

Малата црква Свети Никола се урна во разорниот земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала што денеска го погоди Крит. Црквата, сместена во Ситија, не можела да ги издржи силните потреси на грчкиот остров. Како што може да...

Пoвтopнo cилeн зeмjoтpec нa Kpит – згpaдитe иcпykaлe oд пoтpecoт, житeлитe вo пaникa излeглe пo yлицитe

Катастрофален земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди Крит. Епицентарот бил на 120 километри од Хераклион, а земјотресот бил регистриран на длабочина од пет километри. Објавата може да ја погледнете ТУКА. Засега нема информации за повредени, а грчките...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пецаков: Пpoeкти зa cвeтлa иднинa во Вocка, Дaлјaн, 15 Кopпус и Жeлeзничка

Гарантираме проекти за нова и светла иднина во населбите Воска, Далјан, 15 Корпус и Железничка, вели кандидатот за градоначалник...
- Advertisement -spot_img