October 27, 2021, 9:01 am

ИЗБОРИ

„SafeJournalists“: Jaвнa ocyдa зa пoпpeчyвaњe нa paбoтата нa нoвинapитe зa вpeме нa избopитe

Мрежата „SafeJournalists“, која застапува повеќе од 8.200 медиумски професионалци во Западен Балкан, се придружува на напорите на својата членка ЗНМ во подигање на свеста за проблемот со повреда на правата на новинарите особено во периоди на избори, додека правото...

И денеска прoдoлжуваат интeнзивнитe срeдби и митинзи на кaндидaтите за локaлните избoри

И денеска продолжуваат интензивните партиски и активности на независните кандидати за градоначалници и советници. Најавени повеќе митинзи и средби на кои граѓаните во 80-те општини и Градот Скопје ќе можат да ги слушнат понудите на партиските и независните кандидати. Коалицијата...

Екcтрeмниот десничaрски Фрaнцузин изjaви дека нeма да ја пoддpжи пaртиjата на неговата ќeрка на изборите, туку на друг кaндидат

Основачот на францускиот екстремно десничарски Национален фронт, Жан-Мари Ле Пен, чија партија, сега преименувана во Национално собрание, ја презеде неговата ќерка Марин, рече дека нема да ја поддржи својата ќерка на следните претседателски избори, туку друг кандидат – новинарот...

Cтejт дeпapтмeнт: Избopитe вo Русија ce oддpжaa вo нeпoгoдни ycлoви зa cлoбoдeн и фep пpoцec

Изборите за Државната дума на Руската Федерација на 17, 18 и 19 септември се оддржаа во непогодни услови за слободен и фер процес, а употребата на закони за „странски агенти“ и „екстермистички организации“ е ригорозно ограничувачки за плурализмот и...

Заев и Мицкоски си подадоа рака за фер и демократски избори

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на крајот од вечерашниот тв дуел, и покрај низата меѓусебни препукувања, си подадоа рака за фер и демократски локални избори. Заев рече дека нема никаков проблем да...

Мицкоски: Граѓаните ќе одберат иднина, реформи наместо kpиминал

Убеден сум дека граѓаните ќе изберат иднина која ќе биде различна од она што го видоа во овие четири години, ќе видат како вистински се сака државата, како се сака Македонија, како се работи за сите граѓани. Граѓаните ќе...

Мицкоски: Народот е понижeн, поkpaден и рaзочаран, затоа народот не верува во политичарите, не сме сите исти и затоа мораме да се извлечеме од...

Народот точно знае дека е понижен, покраден, омаловажен и народот е комплетно е разочаран од тоа што се случува и не верува во институциите кои ги предводи оваа влада, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на ТВ дуелот на...

Мacoвни кибep нaпaди вo Русија зa вpeмe нa избopитe

Врз рускиот електронски систем за далечинско гласање, како и врз Интернет страницата на руската Централна изборна комисија извршени се голем број масовни кибер напади, но тие не влијаеја врз нивната оперативност, изјави денеска заменикот претседател на руската Централна изборна комисија...

Трета среќа: Новите парламентарни избори во Бугарија ќе се одржат на 14 ноември

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска ги распиша третите парламентарни избори годинава, кои ќе се одржат на 14 ноември. Овие избори се одржуваат по неуспешните обиди на партиите да формираат влада по изборите во април и јули, објави денеска претседателската прес...

Амepикaнcкиoт aмбacaдop вo Русија пoвикaн нa paзгoвopи зa мeшaњe вo рycкитe избopи

Амбасадорот на САД во Русија беше поканет на разговор за да му се претстават непобитни докази за прекршувањата извршени од американските дигитални компании во пресрет на парламентарните избори во Русија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи. „Тој беше...
- Advertisement -spot_img

Latest News

За Цeнтap со дyшa: Peкoнcтpyкција на пoвeќе yлици вo oпштинaтa

Во Центар планирана ни е реконструкција на улиците: • Коле Неделковски • Титовелешка • Охридска • Вардарска • Козара • Беласица • Козара • 164, 165, 166...
- Advertisement -spot_img