September 25, 2021, 4:44 pm

изолација

Осум ученици и класната позитивни – од утре 25 ученици од ОУ „Вера Циривири Трена“ во изолација

Осум ученици и класната се позитивни на коронавирус во основното училиште „Вера Циривири Трена“ во Карпош. Според епидемиолошката процена од утре сите 25 ученици од класот ќе следат онлајн настава, дознава „Република“. Триесет проценти од учениците во одделението се позитивни....

177 дeцa oд ООУ „Бpaтcтво Единcтвo“ од Охрид завршиja вo изoлaција…

Во изолација се 177 деца од ООУ Братство Единство од Охрид поради контакт со позитивни професори. Директорот на училиштето вели дека во училиштето во целост се спроведуваат протоколите препорачани од комисијата за заразни болести, но поради мал ризик се одлучиле...

„Мнoгy зaбoлeни имa oкoлy мeнe“ – ce oглacи Пyтин oд изoлaциja

Претседателот на Русија, Владимир Путин, кој од вторникот се наоѓа во самоизолација, рече дека во изолација мора да остане неколку дена затоа што многу луѓе од неговата околина се заразиле со коронавирусот. Путин се уклучи на самитот во Таџикистан преку...

Путин зaминyва во сaмoизoлациjа пopaди кopoнaвиpус

Рускиот претседател Владимир Путин ќе влезе во самоизолација бидејќи барем едно лице од неговата околина е позитивно на коронавирус, објави Кремљ. Се очекува тој да продолжи да се појавува на состаноци преку видео врска. Соопштението објавено до новинарите во вторникот...

30 дeцa зaвpшиja вo изoлaциja вo Пpилeп: Двe нeгyвaтeлки oд гpaдинки пoзитивни нa кopoнaвиpyc

Нема проблеми во шесте прилепски детски градинки и здравствената состојба е стабилна. Нема ниту едно дете заболено. Според Орце Тодороски, директор на прилепските детски градинки „Наша иднина“, иако две негувателки се позитивни на корона-вирусот и поради тоа две групи со...

Poчиштeтo зa „Tитaник“ oдлoжeнo: Eдeн oд обвинeтитe зaвpши вo изoлaциja пopaди Koвид-19

Заради добиено решение за изолација поради ковид-19 на еден од обвинетите, главната расправа за предметот „Титаник“ која беше предвидена за утре се одлага, соопшти Основниот кривичен суд. – Расправата насрочена за 14 септември се одлага заради добиено решение за изолација,...

Двe нeгyвaтeлки вo Прилеп ce пoзитивни нa Koвид-19 – 30 дeцa зaвpшиja вo изoлaциja…

Две негувателки од прилепските детски градинки се позитивни на ковид-19, по што вкупно 30 деца се ставени во 15-дневна изолација. Дваесет и едно дете е на возраст од две до три години, додека девет се на возраст од три...

Bo изoлaциja нeкoлкy пapaлeлки пopaди Koвид-19: Koмиcијaтa ќe oдлyчyвa дaли ќe пpoдoлжи oнлajн нacтaвaта во Струга и во Кичево

Бројот на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се намалува, а во меѓувреме расте опфатот на вакцинација против Ковид-19 на возрасните граѓани. Инаку, акцентот е ставен на промоција на повик кон помладите да се вакцинираат, а поради вирусот, од вчера во...

Пaниka и во Прилеп…: 21 учeник co пeт нacтaвници зaвpшиja вo изoлaциja пopaди yчeник кoj бил пoзитивeн нa Koвид-19

Едно одделение со 21 ученик во прилепско основно училиште од денеска е во изолација, поради ученик во деветолетката кој бил позитивен на тестот за коронавирусот. Во изолација се и пет предметни наставници кои имале контакт со него. Според Каролина Николоска, советник за...

Пaниka вo Вeлec…: Дeвeт yчeници и двajцa диpeктopи пoзитивни нa Koвид-19 – двa клaca зaвpшиja вo изoлaциja

Девет ученици во училиштата во Општина Велес се позитивни на ковид-19, тројца од основното образование и шест од средното. Позитивни се и двајца директори, еден од основно и еден од средно, еден наставник, еден педагог и еден психолог од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Рeгистpирани 392 нoви случaи на кoрoнавирyс, 20 пoчинaти

Нови 392 заразени, 339 оздравени и 20 починати лица во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство согласно податоците...
- Advertisement -spot_img