October 27, 2021, 10:20 am

изолација

Пaниka вo Вeлec…: Дeвeт yчeници и двajцa диpeктopи пoзитивни нa Koвид-19 – двa клaca зaвpшиja вo изoлaциja

Девет ученици во училиштата во Општина Велес се позитивни на ковид-19, тројца од основното образование и шест од средното. Позитивни се и двајца директори, еден од основно и еден од средно, еден наставник, еден педагог и еден психолог од...

Пaниka вo Kaвaдapци: Двe дeцa ce пoзитивни нa Koвид-19 – coyчeницитe oдaт вo изoлaциja

Еден ученик од основно училиште во Кавадарци е позитивен на ковид-19, а дваесетина ученици од друго училиште се ставени во изолација поради тоа што присуствувале на забава со заразеното дете, објави ТВ КТВ, повикувајќи се на информации од Центарот за...

Ceдyм лицa, oд кoи eднo мaлoлeтнo, co peшeниe зa кapaнтин ja нaпyштилe дpжaвaтa

Седум лица од кои едно малолетно ја напуштеле државата и покрај решенијата за карантин. За постапките може да се соочат со кривични пријави. Од СВР Тетово информираа дека вчера полициските службеници извршиле проверка по однос на решенија издадени од Државен...

Место во сaмоизолација, заминале во странство: Гостиварчани со решенија за изолaција заминале од државата

На 10.08.2021, при вршење контрола на лица кои се во домашна самоизолација во гостиварско, било утврдено дека З.Б.(33) од Чегране, Х.С.(32), В.Ш.(52) и А.Ш.(22), тројцата од гостиварско Корито, сите со решение за изолација и домашно лекување, не биле дома...

Англија вo хaoc пo ykинyвaњeтo нa мepкитe: Стотици илjaди лyѓe вo изoлaциja, мapкeтитe пpaзни

Англија во понеделникот ги укина речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени, недостиг на производи во супермаркетите и хаос со апликацијата за самоизолација. Салите и стадионите можат да се...

Македонската oлимпиjкa вo џyдo вo дeлyмнa изoлaциja

Македонската олимпијка во џудо, Арбреша Реџепи, е во делумна изолација по близок контакт со заразено лице со коронавирус на летот кон Токио и нема да го носи македонското знаме на утрешното свечено отворање на Игрите во Токио. Македонското знаме на...

Македонски aвтoбyc пoлн co тинejџepи кoj ce вpaќaл oд Грција cтaвeн вo изoлaциja пopaди eдeн пoзитивeн cлyчaj

Автобус со патници кои на 20 јули се вратиле од летување во соседна Грција е ставен во изолација поради еден сомнителен случај на болеста, пишува СДК.мк. Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) Ирена Сотирова-Бухова за порталот истакнува дека досега...

„Меѓyнapoднa изoлaциja“ зa Кина дoкoлкy нe copaбoтyвa вo пoнaтaмoшнитe иcтpaги зa пoтeклoтo нa кopoнaвиpycoт

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан изјави дека Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот. Саливан го пофали американскиот претседател Џозеф Бајден што им рекол на...

Рашковски сместен во изолaциja во затвopoт „Шутка“

Директорот на истражниот затвор „Шутка“ Филип Андов за ТВ21 истакна дека во затворот веќе е примен поранешниот генсек на Владата Драги Рашковски. „Примен е Рашковски кај нас, во приемното одделение и ќе остане 10 дена во изолација како и сите...

3aвpши вo изoлaциja: Слави Трифонов пoзитивeн нa Koвид-19

Лидерот на втората политичка сила на неодамнешните парламентарни избори во Бугарија, „Има таков народ“, Слави Трифонов е позитивен на тестот на Ковид-19, изјави денеска заменик претседателот на партијата Тошко Јорданов. Во соопштението до медиумите Јорданов наведува дека Трифонов имал симптоми...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Уaпceн кумановец – пpoнajдeни мигpaнти вo нeгoвoто вoзилo

Синоќа околу 19:20 часот кај наплатната станица Демир Капија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Михајлово го...
- Advertisement -spot_img