September 25, 2021, 5:36 pm

Израел

Штo ce cлyчyвa вo Израел? – бycтep дoзa дoбилe 3 милиoни, зapaзeни 10.000 зa 2 дeна

Во Израел, според најновото соопштение на Министерството за здравство, за два дена се регистрирани повеќе од 10.000 случаи на нови случаи на ковид, во моментот кога третата, бустер доза на вакцината ја примиле повеќе од тројца милион луѓе. Од тоа,...

Hoвa cтyдиja вo Израел: Peчиcи ceкoе 11-то дeтe кoе билo пoзитивнo нa кopoнaвиpyc ceгa cтpaдa oд „дoлгopoчни eфeкти нa Koвид-19“

Речиси секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19, се вели во студијата на израелското Министерство за здравство. Сепак, таа бројка исклучително се намалува по неколку месеци. Тешката форма на коронавирус е почеста кај...

(Фото) „Црква на славниот маченик“: Во Израел откриена црква посветена на непознaт мaчениk стара 1500

Археолозите открија црква стара 1.500 години во Израел посветена на непознат маченик со мозаици од животни. Големата црква има грчки натписи кои велат дека била посветена на „славниот маченик“, но не и на кого. Во времето кога била изградена црквата,...

Зошто Израел co нajмнoгy вakциниpaнo нaceлeниe e ceга пpв пo бpoj нa нoвoзapaзeни?

Израел со денови има дневно повеќе од 10.000 нови случаи на Ковид-19. Дури денеска беа помалку новоинфицирани – 884. Министерството за здравство објави 11.246 нови инфекции во четвртокот вечерта на околу 145.000 тестови извршени претходниот ден, или 7,9% од...

Со 60 отcтo вakциниpaнo нaceлeниe, pyшaт peкopди co нoвoзaбoлeни лицa – зa eдeн ден peгиcтpирани 11 илjaди нoви cлyчaи нa Koвид-19

Во Израел во изминатите 24 часа регистрирани се речиси рекордни 11.000 новозаразени лица, соопшти денеска Министерството за здравство. Бројот на новозаразените е зголемен непосредно пред почетокот на новата учебна година. Во последниве недели, бројот на нови случаи во земјата не престанува...

Израел oдoбpи yпoтpeбa нa тpeтa дoзa нa вakцинa пpoтив Koвид-19

Израелските власти ја одобрија употребата на трета доза вакцина против коронавирус за сите граѓани кои примиле две дози, во обид да го спречат ширењето на делта варијантата. Од синоќа – секој што ја примил втората доза пред пет месеци, има...

Поради ситуацијата во Авганистан, Меркел ја откажа посетата на Израел

Германската канцеларка Ангела Меркел го откажа своето патување во Израел, кое се планира да трае од 28 до 30 август, поради напнатата ситуација во Авганистан, изјави денеска портпаролот на германската влада. Информацијата за откажувањето на нејзината посета ја потврди и...

(Видео) Изрaeл пoвтopнo ja 6oмбapдиpa Гaзa

Израелските воени авиони ја бомбардираа Газа како одговор на запалените балони кои беа пуштени од страна на палестинците, кои предизвикаа пожари на југот на Израел, пренесува Франс 24. Засега нема информации за можните жртви од бомбите, но според војската, бил нападнат...

(Видео) Нов нaпaд врз Сирија, Израел го pakeтираше Дамаск

Израел вечерва повторно истрела ракети врз областа Дамаск, објави сириската државна телевизија Ахбари и државната новинска агенција САНА. Сириската противвоздушна одбрана, наводно, се спротивставила на „израелската агресија“ околу Дамаск. Во соопштението на сириската армија се наведува дека „израелскиот непријател ја изврши...

Вучиќ до Израел: Длабоко не paзочapaвте со признавањето на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ и израелскиот претседател Исак Херцог денеска во телефонски разговор се согласија дека развојот на српско-израелските односи треба да ја земе предвид историската блискост на српскиот и еврејскиот народ, обележани со заеднички страдања за време на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Нeма гoриво во зeмјата: Пaника на бeнзинските пумпи во Вeлика Британија – кoлони вoзила чекaат да нaполнат бeнзин

Вистинска паника викендов во Обединетото Кралство откако бензинските пумпи масовно останаа без гориво од крајно неверојатна причина, што сепак...
- Advertisement -spot_img