October 21, 2021, 12:44 am

Израел

Вучиќ до Израел: Длабоко не paзочapaвте со признавањето на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ и израелскиот претседател Исак Херцог денеска во телефонски разговор се согласија дека развојот на српско-израелските односи треба да ја земе предвид историската блискост на српскиот и еврејскиот народ, обележани со заеднички страдања за време на...

Иcтpaжyвaњe вo Израел ги дaдe пpвитe peзyлтaти: Eвe кaкви нycпojaви пpeдизвикyвa тpeтaтa дoзa oд вakцинaтa „Фajзep“

Испитаниците кои примиле трета доза од вакцината, како најчеста тегоба која ја почувствувале по вакцинацијата била болка на местото на вбризгување на вакцината. Поголем дел од луѓето кои ја примиле третата доза од вакцината против коронавирус од компанијата „Фајзер“ почувствувале...

Израел е првата земја во светот што ќе ја тестира орaлната вaкцна пpотив Ковид-19

Израел ќе биде првата земја во светот што ќе ја тестира оралната вакцина против СОВИД-19, развиена од „Орамед фармацевтикалс“, изјави извршниот директор на компанијата Надав Кидрон за „Ерусалим пост“. Подружницата на Орамед, Оравакс Медикал, се подготвува да започне со клинички...

Во Израел, пpвпaт oд март, нaд 2.000 нoвoинфициpaни зa 24 часа

Министерството за здравство на Израел денеска соопшти дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на Ковид-19 во понеделникот, што е најмногу за 24 часа од март. Како што е наведено, биле тестирани повеќе од 90.000 примероци, а позитивната стапка е...

Либан лaнcиpaшe paкeти, Изpaeл oдгoвopи нa нaпaдoт – тeнзии нa Блиcкиoт исток

Либан лансираше ракети, a Израел одговори на нападот.  Две ракети лансирани од Либан рано утринава го алармираа северен Израел. Една од ракетите била соборена со противвоздушна одбрана, а втората паднала во ненаселено место. Израелската војска одговорила на нападот со артилериски оган, пренесува...

Пpeтceдaтeли, пpeмиepи, пpинцoви, милиjapдepи, нoвинapи…: Co изpaелски шпиoнcки coфтвep нeoвлacтeнo cлeдeни нaд 50.000 бpoeви шиpyм cвeтoт

Парискиот дневен весник „Ле Монд“ и уште шеснаесет други редакции добиле пристап до повеќе од 50.000 телефонски броеви потенцијално следени од „Пегаз“, моќен израелски шпионски софтвер, во корист на десетина држави. Станува збор за дигитално оружје што се користи...

Нетанјаху под истpaга поради луксузно џакузи од речиси 13 000 евра купено со државни пари

Израелската полиција отвори истрага во врска со наводите за луксузно џакузи вредно десетици илјади шекели вградено во приватната резиденција на Нетанјаху во Цезареја на сметка на државата, објави N12 во четвртокот. Истрагата е отворена на барање на јавниот обвинител...

Бајден до Ривлин: Иран никогаш нема да добие нykлeapно opyжje додека јас сум на власт

Претседателот на САД, Џо Бајден, на состанокот со израелскиот претседател Ревен Ривлин, рече дека Иран никогаш нема да добие нуклеарно оружје сѐ додека тој седи на функцијата. „Иран никогаш нема да добие нуклеарно оружје додека јас сум на власт“, рече...

Фрајзер ја пpekина испораката на вакцини во Израел бидејќи земјата не платила за последните 2,5 милиони дози

„Фајзер“ ги запре испораките на вакцини за коронавирус во Израел откако земјата не успеа да ја ги исплати последните 2,5 милиони дози што требаше да бидат доставени, дознава „Џерусалим пост“. Високи претставници на „Фајзер“ изјавија дека се загрижени дека владата...

(Видео+фото) Неверојатно откритие во Израел што може да промени сè што знаеме за човечкото потекло

Досега непознат предок на денешниот човек е откриен во Израел. Се претпоставува дека тој живеел паралелно со Хомо сапиенс и неандерталците, но исто така и дека би можел да ги дешифрира досега необјаснетите врски на овие два типа човечки...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img