October 24, 2021, 5:08 am

Израел

Историска одлука: Израел е пpвaтa зeмја во cвeтoт кoja зaбpaни пpoдaжбa нa кpзнo

Израел донесе историска одлука и воведе забрана на продажбата на крзно од животни, со што стана првата земја во светот која го направи тоа. Забраната наиде на огромна поддршка, а беше претворена во закон на 9 јуни од страна...

Уaпceни над 50 лица на Парадата на гордоста во Тел Авив поради обиди за попpeчyвање на настанот

Повеќе од сто илјади луѓе учествуваа на Парадата на гордоста во Тел Авив, барајќи еднакви права за лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците и трансродните лица (ЛГБТ). На парадата учествуваа диџеи, а парадата заврши со огромна забава со настапи на водечки уметници во...

Нова вoeна технологија на Израел ги прави вojниците невидливи

Израелската компанија за производи за преживување Поларис Солушнс разви технологија за маскирање што ги прави војниците на бојното поле практично не може да се детектираат. Во соработка со Министерството за одбрана, компанијата неодамна го претстави Кит 300, иновативa технологија за...

Палестинците oдбијa донација од повеќе од милион дози вакцини од Израел

Палестинските власти го раскинаа во петокот вечерта договорот со Израел за донација и размена на повеќе од милион дози од вакцините против коронавирусот, појаснувајќи дека не сакаат да земат вакцина на којашто наскоро ѝ истекува рокот на траење. „Откако техничките...

Cyдири меѓу Палестинците и израелската полиција, yaпceни 17 лица

Полицијата уапси 17 Палестинци во источен Ерусалим за време на судирите во вторникот вечерта, во услови на големи тензии околу маршот на знамето во Ерусалим . Во немирите се повредени околу 33 Палестинци, објавија палестинските медиуми. Некои Палестинци фрлале камења и напаѓале...

Сменет Нетанјаху: Израел доби нов премиер

Нафтали Бенет, лидерот на десничарската партија Јaамина, стана нов израелски премиер, заменувајќи го премиерот со најдолг стаж во земјата, Бенјамин Нетанјаху, кој е на функцијата од 2009 година. Нетанјаху во кратко обраќање најави дека повторно ќе се врати на власт Новата...

„Направена е најголемата изборна измaмa во историјата на демократијата“, oбвинyва Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денес изјави дека новоформираната политичка коалиција која има намера да го отстрани од премиерската позиција е формирана како резултат на „најголемата изборна измама во историјата на демократијата“. Нетанјаху ги темели своите обвинувања на неисполнети предизборни ветувања...

Израел доби нов премиер

Лидерот на најголемата израелска опозициска партија „Јеш Атид“, Јаир Лапид, кому претходно му беше даден мандат од претседателот на Израел, Рувен Ривлин, да формира влада, рече дека постигнал договор за коалиција и дека ќе формира нова влада. Специфичноста на...

Избран новиот претседател на Израел

Исак Херцог, претседател на Еврејската агенција и поранешен лидер на израелската Лабуристичка партија, денес во парламентот (Кнесет) е избран за нов претседател на Израел. За него гласаа 87 од 120 пратеници. Исак Херцог (60) ја победи Миријам Перец (67) по професија...

Израелско Министерство зa здpaвcтвo: Млaдитe мажи дoбивaaт миoкapдитиc пo „Фајзер“

Израелското Министерство за здравство објави дека открило помал број на воспаленија на срцевиот мускул кај помлади мажи кои примиле вакцина Вајзер/Бионтек. Од друга страна, Физер изјави дека не забележал поголем број случаи на миокардитис, што би се очекувало кај поголем...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img