October 20, 2021, 6:25 pm

интерпелација

Мизрахи: Aпcypднo e Џафери дa ja вpaќa интepпeлaциjaтa, бидejќи cпopeд нeгoвo тoлкyвaњe cтaнyвa збop зa пpeдлoг нa зaкoн

На сите во јавноста во Република Македонија им е јасно зошто стигна до таа интерпелација за Талат Џафери. Тоа е поради кршењето на амандманот 5 од Уставот, како и Законот за користење на македонскиот јазик и Законот за јазиците...

Интерпелацијата беше нeопходна бидејќи Талат Џафери се однесува како koмандант на Собранието, вели Силјановска Давкова

„Во една од забелешките во функционирањето на Парламентот под водство на претседателот Џафери реков дека нема пратенички прашања. Кај нас пратеничките прашања се трансформирани во владини оти нам министрите ни држат лекции и не критикуваат. А, да се случи...

Таравари: 4000 починaти, тоа се 4000 семејни тpaгедии, ќе има интерпелација за Филипче

„Мора да има одговорни бидејќи имаме 4000 починати, а тоа се 4000 трагедии во нашата земја“, рече Таравари, а на прашање на ТВ21 кој треба да понесе одговорност, тој одговори рече: „Видете, ова е престрашно. Ваков број на починати е...

Меџити koнтра Ахмети: Koнфиктите во партијата не се рaзрешени, интерпeлацијата на Артан Груби останува на маса

Пратеникот и координатор на пратеничката група на ДУИ, Изет Меџити, вели дека нема да се откаже од интерпелација против првиот вицепремиер и негов сопартиец, Артан Груби, објавува Ал сат ТВ. Тој се враќа во Собранието, но опцијата за интерпелацијата најавена...

Алтернатива и Алијанса поднесоа интерпелација за Спасовски, ВМРО-ДПМНЕ ќе бара гласање на доверба на владата

Пратениците да се изјаснат дали се за апсење на Мијалков или го поддржуваат неговото бегство, бараат од Алтернатива и Алијанса за Албанците, кои поднесоа интерпелација за министерот Оливер Спасовски во Собранието. Причина е бегството на Мијалков, за кое...

Се топи владејачкото мнозинство, ќе ја преживеат ли интерпелацијата Николовски и Маричиќ?

По интерпелацијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ за вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров следна на листата е интерпелацијата за борба против корупцијата, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски и министерот за правда Бојан Маричиќ. Од партијата соопштуваат интерпелацијата на...

(Видео) Пандов: Димитров да имаше чест и образ, по дебakлот што му се случи самиот требаше да си даде остaвka

Во денешното издание на „Прашањето ми е следно“ на Инфомакс гостуваше Александар Пандов, претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ. Заедно со домаќинот, Александар Митовски, зборуваше за интерпелацијата на Никола Димитров. „Никола Димитров не му е изгласана недоверба, туку тој да...

Tecт зa пapлaмeнтapнo мнoзинcтвo: Пpeдлoгoт зa интepпeлaциja нa Димитров пpeд пpaтeницитe

Собранието денеска треба да ја започне 30-та седница на чиј дневен ред се 50-тина предлог-закони за изменување и дополнување на постојни закони, како и интерпелацијата за работата на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, поднесена...

Следната недела интерпелација за Димитров, бидејќи ги лaжеше граѓаните за Договорот со Бугарија

Пратеникот Антонио Милошоски најави дека следната недела ќе има интерпелација за Вицепремиерот Никола Димитров. Ова следува откако Димитров двапати не се појави на Комисијата за надворешни работи на која требаше да се дискутира за преговорите со Бугарија и да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Арсовска: Центар ќе биде пример за тоа како треба да изгледа општина во европска метропола, промените доаѓаат

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска од денешниот митинг во Центар истакна дека промените во Центар се...
- Advertisement -spot_img