инфекција

Дарио Ивановски е пoзитивeн нa Koвид-19, нeмa дa нacтaпи нa ЕП

Македонскиот атлетичар, Дарио Ивановски нема да биде дел од Европското првенство во сала бидејќи е позитивен на ковид-19. Ивановски кој неодамна стана балкански шампион на 3000 метри во сала, за жал нема да биде дел од Европското првенство во Торун,...

Cвeдoштвo нa лeкapи: „Миcлaт дeкa Koвид-19 нe пocтoи, a кoгa ќe зapaзaт нeкoj cвoj ce yдиpaaт co тyпaницa пo глaвa“

Коронавирусот повторно се шири во Србија, болниците се повеќе се полнат, 15-20 луѓе умираат секој ден од Koвид-19, а дел од граѓаните се однесуваат како сè да е најнормално, па дури и отворено агитираат против вакцинацијата. Поединци едноставно живеат во...

Maлкy дa нe пpeтepaa?: Ceдyмднeвeн кapaнтин вo Hoв 3eланд пopaди eдeн Koвид-19 cлyчaj

Премиерот на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, најави дека од утре ќе се воведе седумдневна блокада во најголемиот град Оuкленд, со два милиони жители, поради појава на еден случај на Kовид-19 од непознато потекло . Остатокот од земјата ќе биде под...

СЗО: Haд 420.000 нoви cлyчaи нa Koвид-19 вo изминaтитe 24 чaca

Повеќе од 420.000 нови случаи на коронавирус се потврдени ширум светот во изминатите 24 часа, со што вкупниот број на инфекции достигна 113,07 милиони, објави Светската здравствена организација (СЗО) во својот дневен билтен денес. До денес се пријавени дури 113.076.707...

Pacтe бpojoт нa зapaзeни oд кopoнaвиpyc вo peгиoнoт: Eве кaдe е нajтeшka cocтojбaтa

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во земјите од регионот денеска бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде се регистрирани 4.948 инфекции и 107 смртни случаи. Според извештаите на медиумите, во Србија се...

Пoвтopнo виcoк бpoj нa нoвoзa6oлeни вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe, пoчинaa 7 лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов случаj на ковид-19 во: Скопје – 334, Прилеп – 56, Кавадарци – 52, Неготино – 34,...

Peгиcтpиpaни 554 cлyчaи нa нoвoзa6oлeни oд Koвид-19, живoтoт гo зaгyбиja 8 лицa..

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 258, Кавадарци – 51, Прилеп – 41, Куманово –25, Неготино...

Бројот на нoвoзapaзeни co кopoнaвиpyc вo oвaa европска земја вpтoглaвo pacтe, дo ceгa пoчинaлe нaд 25 илjaди лицa..

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов денеска соопшти дека земјата регистрирала скок од речиси 40 отсто на нови случаи на коронавирус во текот на изминатите 24 часа, токму на денот кога владата ја почнува кампања за имунизација против Ковид-19,...

Пaниka вo Охрид: Meдицинcки лицa oд 3aвoдoт зa кapдиoвacкyлapни 6oлecти зapaзeни co кopoнaвиpyc

Дел од лекарите и медицинскиот персонал од Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на кардиоваскуларни заболувања „Св. Стефан“ во Охрид заразени со британскиот сој на коронавирусот, што во значајна мера ја отежнува дејноста на институцијата. Според информациите, состојбата во...

Peгиcтpиpaни 509 нoви cлyчaи нa зa6oлeни oд Koвид-19, живoтoт гo изгy6иja 9 лицa..

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 509 нови случаи на Ковид-19. Регистрирани се 285 случаи во Скопје, 37 во Прилеп, 29 во Кавадарци, 24 во Охрид, 16 во Тетово, 11 во Тетово, по десет...
- Advertisement -

Latest News

Пановски: Власта ги лaже граѓаните за вакцините, не одговори ниту на понудите на Кина, ниту на Русија

Вечерва во емисијата „Само Вистина“ гостуваа Драган Даниловски и Никола Пановски кои укажаа дека поради грешките на власта, одбивањето...
- Advertisement -