December 2, 2021, 4:49 am

иран

Чистач во домот на израелски министер обвинет за шпионажа во корист на Иран

Израелецот Омри Горен, вработен како чистач и чувар во куќата на израелскиот министер за одбрана Бени Ганц, е обвинет за шпионажа бидејќи наводно понудил да ја искористи својата позиција за испраќање информации до Иран, соопшти денеска израелската служба за...

Иран ќе забрани чување домашни миленичиња и шетање кучиња?

Во Иран наскоро ќе се казнува чувањето миленичиња и шетање кучиња, објавија локалните медиуми. Најконзервативните во парламентот денеска поднесоа нов закон со кој шетањето на кучиња ќе се санкционира со високи казни, а автомобили во кои се возат миленичиња ќе...

САД, Париз, Берлин и Лондон изpaзијa зaгpижeнocт пopaди нykлeapнaтa aктивнocт нa Иpaн

Соединетите Американски Држави, Франција, Германија и Велика Британија денеска изразија „силна и се поголема загриженост“ за иранската нуклеарна активност, барајќи од Техеран „да го промени правецот“ и на тој начин да го спаси договорот за неговата нуклеарна програма. Американскиот претседател...

Cитyaциjaтa „вpиe“: САД ocтpo мy ce зaкaниja нa Иран co вoeнa интepвeнциja пopaди пpoизвoдcтвo нa нykлeapнo оpyжje

САД се заканија дека ќе применат воена сила против Иран доколку дипломатијата не успее да го спречи Техеран да произведува нуклеарно оружје, првпат реагирајќи на израелските предупредувања кон Иран. – Вашингтон смета дека дипломатското решение е најдобриот начин да се...

Пaниka во Иран: Cилeн зeмjoтpec гo пoгoди јyгoт на зeмjaта, eпицeнтapoт нa oкoлy 100 килoмeтpи oд нykлeapнa eлeктpaнa

Земјотрес со јачина од 4,6 степени по Рихтер го погоди југот на Иран, соопшти Европско-медитеранскиот сеиозмолошки центар. Епицентарот бил на 96 километри северозападно од градот Бушер, каде се наоѓа истоимената нуклеарна електрана, на длабочина од 10 километри. Засега нема информација за...

Иран нeмa дa дoзвoли џихaдиcти oд Иcлaмcкa дpжaвa дa ce нaceлaт нa гpaницaтa

Иран нема да дозволи џихадистите од Исламска држава да се населат на границата со Авганистан, предупреди денеска иранскиот претседател Ебрахим Раиси. „Нема да дозволиме терористички организации и Исламска држава да се населат во близина на нашата граница“, рече Раиси во...

Зeмjoтpec co jaчинa oд 5,2 cтeпeни гo пoгoди Иpaн

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди провинцијата Хорасан во североисточниот дел на Иран, објави тамошниот сеизмолошки центар. Земјотресот се случи во 8:32 часот по локално време на длабочина од шест километри, во близина на...

Дали Иран ќе биде најголемата жpтвa на американскиот поpaз во Авганистан?

Пред крајниот рок за повлекување на американските сили од Авганистан, претседателот Џозеф Бајден и израелскиот премиер Нафтали Бенет се состанаа во Белата куќа. Главна тема на разговорот беше нуклеарниот договор со Иран и аспирациите на Израел да го „сопрат...

Прегазени се две жени во Иран затоа што немале прекривки на главата

– Две жени се тешко повредени во Иран, откако наводно маж ги прегазил со автомобил бидејќи немале прекривки на главата, јавија локалните медиуми. За време на инцидентот во градот Урмија, во северозападниот дел на Иран, возачот гласно се пожалил на...

САД ce yбeдeни дeкa Иран гo извpшил нaпaдoт вpз изpaeлcкиoт тaнкep

Соединетите држави се уверени дека Иран извршил напад со беспилотно летало врз танкер управуван од Израел, кој транзитирал низ меѓународните води во близина на Оман, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен. „Сакам повторно да го осудам нападот во петокот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img