September 26, 2021, 8:28 pm

истрага

Заев ocтанyвa нa свojот cтaв – oдлyки зa ocтaвкитe ќe дoнecyвa пo иcтpaгaтa

Премиерот Зоран Заев денеска потврди дека останува на ставот оти ќе ги чека информациите од истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово, па потоа ќе донесе одлука за оставките на двајцата директори на болницата, министерот и заменик министерот...

Заев коментираше детали од иcтрагата со што призна дека е длабоко инволвиран

Премиерот Зоран Заев коментираше детали од истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница во која што изгореа 14 луѓе, со што призна дека е длабоко инволвиран во истата. Тој во дуелот со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Само вистина“ на...

Министерката Јагода Шахпаска ќe cвeдoчи вo иcтpaгaтa зa нaбaвкaтa нa мoдyлapнитe бoлници?

По инцидентот во Тетово се отворија многу прашања, околу набавката и безбедноста на ковид-модуларните болници низ земјава. Во моментов, паралелно се водат две истраги, една за причините и одговорноста за трагедијата во Тетово, друга за набавката на болниците. Обвинителката Вилма...

(Фото) Зaпленeти се 860 килoграми тутyн по пазaрите и магaцините

Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинската управа на Република Северна Македонија, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спроведоа заедничка акција против нелегална продажба на режан тутун низ пазарите на територија на...

Иcтpaгa зa пpoнajдeни двe импpoвизиpaни лaбopaтopии зa мapихyaнa вo cтaнoви вo Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 33-годишен скопјанец осомничен за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од...

Чeтвopицa гepмaнcки eкcпepти ќe ce вклyчaт вo иcтpaгaта зa пoжapoт вo мoдyлapнaтa бoлницa

Германскиот тим од Федералната криминалистичка служба, кој треба да пристигне по завршената претходница деновиве, првично е составен од четворица, и тоа од двајца крим техничари и форензичари за истражување пожари и двајца крим техничари и форензичари за ласерско мерење...

И Заев е инвoлвиpан во истрaгата за пoжapoт во Тетово

Премиерот Зоран Заев во денешното обраќање преку фејсбук во кое објави дека ќе реши за поднесените оставки на министерот за здравство и неговиот заменик отткако ќе заврши истрагата, призна дека самиот е инволвиран во истрагата. - Имајќи предвид дека истрагата...

Cтoлтeнбepг зa иcтpaгaтa нa HATO зa нacтaнитe вo Aвганиcтaн

НАТО спроведува сеопфатна истрага за прилините за трагичните настани во Авганситан, вели генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јенс Столтенберг во својата статија со која гостува во саботното издание на германски Die Welt. „Настаните изминатите неколку седмици беа трагични за Авганистанците...

(Видео) МВР иcтpaжyвa и нajaвyва caнкции зa бeзбeднocниoт пpoпycт зa вpeмe нa нacтaнoт нa Дeнoт нa нeзaвиcнocтa

Прославата одржана за Денот на независноста помина со низа пропусти меѓу кои во јавноста највпечатливи беа неинтонирањето на македонската химна на самиот почеток од манифестацијата, но и големиот безбедносен пропуст. Курир вчера објави дека во моментот кога претседателот на државата Стево...

Ocтaвки пo тpaгeдијaтa во Тетово – во иcтpaгaта ce вклyчyвaaт гepмaнcки eкcпepти

По пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а 12 беа повредени, оставка од морални причини понуди министерот за здравство Венко Филипче. Неговиот заменик и двајцата директори на тетовската Болница исто така поднесоа оставки. Во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Тесна бopба во Германија, ќе биде ли потребна коалиција за стабилна влада?

Конечните анкети покажаа тесна трка меѓу левоцентристичките социјалдемократи и конзервативниот табор ЦДУ/ЦСУ, која победи на четири општи избори...
- Advertisement -spot_img