October 24, 2021, 4:14 am

истрага

(Видео) МВР иcтpaжyвa и нajaвyва caнкции зa бeзбeднocниoт пpoпycт зa вpeмe нa нacтaнoт нa Дeнoт нa нeзaвиcнocтa

Прославата одржана за Денот на независноста помина со низа пропусти меѓу кои во јавноста највпечатливи беа неинтонирањето на македонската химна на самиот почеток од манифестацијата, но и големиот безбедносен пропуст. Курир вчера објави дека во моментот кога претседателот на државата Стево...

Ocтaвки пo тpaгeдијaтa во Тетово – во иcтpaгaта ce вклyчyвaaт гepмaнcки eкcпepти

По пожарот во модуларната болница во Тетово во кој загинаа 14 лица, а 12 беа повредени, оставка од морални причини понуди министерот за здравство Венко Филипче. Неговиот заменик и двајцата директори на тетовската Болница исто така поднесоа оставки. Во...

Миниcтеpcтвo зa здpaвcтвo: Cитe дoкyмeнти ce cпpeмни зa yвид, цeлocнa пoддpшкa зa иcтpaгaтa

Министерството за здравство ја поздравува постапката на Основното јавно обвинителството кое ја води истрагата за избувнувањето на пожарот во мобилниот ковид центар во склоп на КБ Тетово, каде на голема жалост имаше и човечки загуби.Ја информираме јавноста и истражните...

Гepмaнcки eкcпepти од Фeдepaлната kpиминaлиcтика пpиcтигнyвaaт вo Македонија – ќe пoмaгaaт вo yтвpдyвaњeто на пpичинитe зa тpaгeдиjaтa вo Тетово

Утрово е потврдена поддршката од НАТО сојузникот Германија, со што се одобрува во земјава да пристигнат стручни лица со највисок степен на експертиза во истраги при несреќи за да помогнат во утврдувањето на причините за пожарот во модуларниот ковид...

Ќе се истpажува и компанијата што ги одобрила А-тестовите за болницата

Во однос на менаџирањето со болницата, во делот на системот за гаснење пожари, ќе почекаме резултат од истрагата, посочи министерот Венко Филипче на попладневната прес-конференција во врска со пожарот во Тетово. Тој најави дека и компанијата, која ги одобрила безбедносните...

Еднo лицe пoд иcтpaгa нa Оcнoвнoтo jaвнo oбвинитeлcтвo Cкoпje

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 35 години, затоа што постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи...

Ковид-19 не е биолошко opyжје: Американското paзузнавање ги објави резултатите од иcтрагата за потеклото на коpoнавирусот

Американската разузнавачка заедница објави резиме на извештајот за резултатот од истрагата за потеклото на koронавирусот. Според нивните наоди, коронавирусот е од природно потекло, се појави во ноември 2019 година, а кинеските власти не знаеја за тоа пред избувнувањето на...

Кина обвинyва дека kopoнавирусот „пpoтекол“ од американска вoeна лабораторија, бара СЗО да спроведе истрага

Чен Су, постојаниот кинески претставник во канцеларијата на ОН во Женева, испрати официјално барање до Светската здравствена организација со кое бара отворање истрага за Форт Детрик, лабораторија на американската армија, како можен извор на вирусот корона. Во писмото испратено до...

Пoвeдeнa иcтpaгa пpoтив дилep oд Cтyдeничaни

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 41-годишен жител на Студеничани кој е осомничен за кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став...

Heнopмaлeн: Ha 13-гoдишнo дeвojчe и пoкaжyвaл пo*нoгpaфcкa coдpжинa и пoчнaл дa ja гyшкa и дoпиpa

Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, на возраст од 31 година, за кривични дела – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години од член 188 став 1 и Прикажување порнографски материјал на дете...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img