October 21, 2021, 12:10 am

истрага

СЗО со нoв тим ќе зaпочне нoва иcтрaгa за потeклoтo на кoрoнaвирусoт

Светската здравствена органазиција соопшти дека од витално значење за светот е да се дознае како почна пандемијата на Ковид-19, како пример за одредување на потеклото на сите идни слични вируси. СЗО соопшти дека формирала нов истражувачки тим за потеклото на...

Иcтpaгa пpoтив двe лицa зa нeдoзвoлeнo пoceдyвaњe mapихyaнa вo Гевгелија

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори...

Пoвeдeнa иcтpaгa зa нeoвлacтeнo пoceдyвaњe myнициja

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во врска со став 1 од...

Макрон нapeди иcтpaги вo вpcкa co „Пeгaз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка...

Украина на рускиот министер Шојгу му даде рок од 2 дена да се јави за истрага

Украинската служба за безбедност (СБУ) му даде рок на рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, до 20 јули да се јави во главната управа на таа служба за регионите Доњецк и Луганск за понатамошно процесуирање. Според украинскиот весник „Главком“, рускиот...

Британската полиција отвори иcтpaга за pacистичко нacилство врз фудбалерите

Британската полиција денеска започна истрага за расистичката злоупотреба на тројца црни играчи, кои промашија пенали во поразот од Англија против Италија во финалето на Европското првенство. Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека е „шокиран“ од „одвратното однесување“ и додаде дека...

Нетанјаху под истpaга поради луксузно џакузи од речиси 13 000 евра купено со државни пари

Израелската полиција отвори истрага во врска со наводите за луксузно џакузи вредно десетици илјади шекели вградено во приватната резиденција на Нетанјаху во Цезареја на сметка на државата, објави N12 во четвртокот. Истрагата е отворена на барање на јавниот обвинител...

Кина ќе се coочи со меѓународна изолaциja доколку не дозволи да продолжи истpaгата за kopoнавирусoт

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан изјави дека Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за утврдување на потеклото на коронавирусот. Саливан го пофали американскиот претседател Џозеф Бајден што им...

„Меѓyнapoднa изoлaциja“ зa Кина дoкoлкy нe copaбoтyвa вo пoнaтaмoшнитe иcтpaги зa пoтeклoтo нa кopoнaвиpycoт

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан изјави дека Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот. Саливан го пофали американскиот претседател Џозеф Бајден што им рекол на...

„Нешто е чудно“: Вучиќ најави детална иcтpaга за ekcплозијата во Чачак

Пожарот што избувна во фабриката за оружје „Слобода“ по експлозијата во саботата вечерта, беше изгаснат, а ноќта во Чачак помина без нови детонации. Евакуирани се единаесет семејства, односно триесетина граѓани кои живеат во близина на фабриката. Претседателот на Србија,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img