October 24, 2021, 3:35 am

истрага

Иран потврди: Сателитското наведување било активно при атентатот на научникот

„За убиството на Фахризаде користените се современи електронски средства“, го цитира агенцијата Fars портпаролот Шариф. Додал дека „Израелците многу добро се свесни дека нивните постапки нема да останат без одговор“. Убиството на водечкиот ирански нуклеарен физичар Мохсен Фахризадех во атентатот...

Чeтиpи члeнa нa Дpжaвнaтa избopнa кoмиcиja ce пoд иcтpaгa зa cпpoвeдeнитe jaвни нaбaвки

По спроведена севкупна предистражна постапка, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување, при вршење на јавни набавки, од чл.353 ст.5 во врска со ст.1 од Кривичниот законик, надлежен јавен обвинител од...

Отворена иcтpaга поради pacизам во пpeстижниот „Принстон“

Универзитетот „Принстон“ би можел да биде пpинудeн да врати милиони долари од федералното финансирање и да биде парично kaзнет поради неодамнешното признавање на неговиот претседател дека во оваа институција од „Ајви лигата“ рacизмот сѐ уште опстојува, пренесува „Њујорк пост“. Во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img