October 24, 2021, 4:46 am

италија

(Видео) Италија гоpи: Пожарот стигна до Pим, се евakyираат жителите на римските предградија

Жителите од помалите населби, на околу 40 километри источно од Рим, денеска беа евакуирани поради пожар што избувна во време кога главниот град на Италија се соочува со температура од околу 37 степени Целзиусови. Делови од јужна Италија горат веќе...

Итaлиjaнcкитe здpaвcтвeни влacти зaгpижeни – Пoзapaзниoт „Лaмбдa coj“ нa Koвид-19 paпиднo ce шиpи

Делта сојот на корона вирусот доминира во Италија со 95% од заразените, но и новиот сој ламбда почнува да ги загрижува здравствените власти, бидејќи веќе е регистриран во пет региони со 13 идентификувани случаи. Видот ламбда за прв пат е...

(Видео) Вода до еден метар: Поплавен познатиот плоштад Свети Марко во Венеција

Ретка летна поплава синоќа го потопи познатиот плоштад Свети Марко во Венеција до височина од еден метар вода. Венеција честопати е погодена од поплави во есен и зима. Катастрофалните поплави во ноември 2019 година предизвикаа стотици милиони евра штета. Поплавата, која...

(Видео) Италија гори: Наредена евakyација во делови од земјата, пожaрите се проширија кон туристичките места

И Италија деновиве се бори со катастрофални пожари. Викендов се регистрирани повеќе од 800 пожари, претежно на југот на земјата, објави италијанската Национална противпожарна служба. Пет лица се повредени, а туристите се евакуирани откако борова шума изгоре во близина на...

Жecток xakерски нaпад врз системот за закажување на вакцини против ковид-19 во Италија

Хакери ги нападнаа и соборија ИТ системите на компанија која закажува вакцинација против Ковид -19 во регионот Лацио во близина на Рим, пренесува Ројтерс. Регионалната влада објави на Фејсбук дека е во тек „жесток хакерски напад врз регионалната база на...

(Видео) Пoжapи и вo Cицилиja: Аepoдpoмoт e зaтвopeн, ce eвaкyиpaaт тypиcтитe

Втор ден по ред, италијанските пожарникари се борат со пожарите на Сицилија, кои веќе стигнаа до градот Катанија, центарот на истоимената провинција, принудувајќи ги жителите да ги напуштат своите домови, а локалниот аеродром привремено е затворен. Пожарникарите на Твитер објавија...

(Видеo) Итaлиja вo плaмeн – 240 akтивни пoжapи

Италијанските области продолжуваат да се борат со голем број шумски пожари, јави ДПА. Од различни региони се примени 234 барања за помош со цистерни авиони во борбата против пожарите. Активни пожари има во Калабрија, на островот Сицилија и на островот...

(Видео)Катаклизма во Италија

Невреме со обилни дождови и силен ветер погоди делови од Ломбардија, на северот на Италија и во областа на познатото езеро Комо, пренесува агенцијата Анса. Имаше неколку стотици повици за помош, полицијата и пожарникарите се упатија кон жителите кои беа...

(Видео) Цeлa Европа нa нoзe пpoтив koвид пacoшитe – Мacoвни пpoтecти и во Милано

Протести против ковид-пасошите и пропусниците за влез во трговски центри, кафулиња, ресторани и други јавни места, кои ќе ги добијат само вакцинираните избија низ цела Европа. На снимки кои се појавија на социјалната мрежа Твитер, се забележуваат толпи од илјадници...

Италија зaплeни милиoни пapчињa фaлcификyвaнa мeдицинcкa oпpeмa

Италијанските власти денеска соопштија дека заплениле неколку милиони парчиња фалсификувана медицинска опрема, особено од Кина, вклучувајќи маски и опрема за хирурзи. Запленетата стока се проценува на повеќе од 11 милиони евра. Првата операција на италијанската финансиска полиција беше насочена кон една веледрогерија во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img