October 27, 2021, 9:23 pm

италија

(Видео) Цeлa Европа нa нoзe пpoтив koвид пacoшитe – Мacoвни пpoтecти и во Милано

Протести против ковид-пасошите и пропусниците за влез во трговски центри, кафулиња, ресторани и други јавни места, кои ќе ги добијат само вакцинираните избија низ цела Европа. На снимки кои се појавија на социјалната мрежа Твитер, се забележуваат толпи од илјадници...

Италија зaплeни милиoни пapчињa фaлcификyвaнa мeдицинcкa oпpeмa

Италијанските власти денеска соопштија дека заплениле неколку милиони парчиња фалсификувана медицинска опрема, особено од Кина, вклучувајќи маски и опрема за хирурзи. Запленетата стока се проценува на повеќе од 11 милиони евра. Првата операција на италијанската финансиска полиција беше насочена кон една веледрогерија во...

Којзнае како е кај нас: Учењето од далечина е вистински дебaлk, покажаа тестовите во Италија

Учењето од далечина е вистински дебакл, покажа таканаречениот тест Инвалси, кој се спроведува низ цела Италија со цел да се утврди нивото на знаење на учениците, пишува весникот „Ил Фато Котидијано“. Секоја година, Националниот совет за истражување спроведува тестирање преку...

Италија одобри нов третман за koвид пациенти

Италија одобри привремена употреба на терапија со антитела, осмислена од британската компанија Глаксо Смит Клајн и американската Вир Бајотехнологија, соопшти денеска Министерството за здравство во Рим. Терапијата наречена Сотровимаб ќе може да се дава до 31 јануари 2022 година и,...

Имаме нов европски шампион: Италија по втор пат на европскиот трон

Италијанските фудбалери ја освоија титулата европски првак со победа против Англија по изведување на пенали. На драматичниот натпревар на Вембли по 120 минути резултатот на семафорот гласеше 1: 1, а по изведувањето на пеналите Италија победи со 4: 2. Трагичари...

(Видео) Инцидeнт на големото финале: Навивач влета на теренот, обeзбедувањето едвај го запре

Во завршницата од регуларниот дел на финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Италија и Англија се случи мала брканица на теренот кога влета еден навивач, а обезбедувањето едвај го запре, пренесува Дерби.мк. Судијата Бјорн Кујперс мораше да почека додека обезбедувањето...

(Видео) Италија изpaмни, резултатот е 1:1

Во 67та минута, Леонардо Бонучи и донесе израмнување на Италија во финалето на ЕУРО2020 против Англија. Дефанзивецот на Италија погоди во мешаницата по нафрлена топка и карамбол, и го најде патот до мрежата. Сега е 1:1 ќе гледаме интересна завршница. Bonucci...

(Видео) Водство за Англија уште во втората минута

Репрезентацијата на Англија имаше одличен старт на големото финале на Европското првенство во фудбал. Лук Шо одлично ја зафати топката и погоди за водство на Англија од 1-0. Во финалето, кое се игра во Лондон, Англија си ги одмерува силите...

(Видео) Xaoc во Лондон пред почетокот на големото финале на Европското првенство во фудбал

Илјадници искршени шишиња по земјата, уште толку пијани навивачи во Лондон на неколку часа пред големото финале на Европското првенство во фудбал, кога Англија ќе се соочи со Италија. Leicester Square does not look like a great place to be...

Англија оди во финале, ќе си ги одмери силите со Италија

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена

„На 31ви, Општина Росоман ќе остане прогресивна општина, обединета која ќе го зграпчи убавото кое доаѓа пред нас, европската...
- Advertisement -spot_img