December 8, 2021, 10:06 pm

италија

(Видео) Xaoc во Лондон пред почетокот на големото финале на Европското првенство во фудбал

Илјадници искршени шишиња по земјата, уште толку пијани навивачи во Лондон на неколку часа пред големото финале на Европското првенство во фудбал, кога Англија ќе се соочи со Италија. Leicester Square does not look like a great place to be...

Англија оди во финале, ќе си ги одмери силите со Италија

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да...

По долгиот и драматичен меч Италија оди во финале

Италијанските фудбалери по пенал ја победија Шпанија и се пласираа во финалето на Европското првенство. По деведесет минути, а потоа и по продолженијата, резултатот на семафорот гласеше 1: 1, по што следеа и пенали. Одлична драма беше видена во серијалот...

(Видео) Eтнa пoвтopнo пpopaбoти – Cицилиja e пpeкpиeнa co пeпeл и чaд

Вулканот Етна е повторно активен, а Сицилија е прекриена со пепел и густ чад. Вулканот Етна на јужниот италијански остров Сицилија е повторно активен, а вистинска фонтана од лава се спушта на југоисточната страна на вулканот, известува агенцијата "Agi". На ерупцијата...

Две жени замрзнаа на Алпите во Италија на над 4.000 метри надморска височина

Две жени замрзнаа на Алпите на над 4.000 метри надморска височина, во близина на границата меѓу Италија и Швајцарија, соопштија денеска спасувачите од регионот Аоста, во северозападна Италија. Мажот, кој бил со повредените жени, вчеравечер бил пренесен во швајцарска, со...

Шпанија и Италија полуфиналисти во Европското фудбалско првенство

Шпанија и Италија се првите полуфиналисти во Европското фудбалско првенство. Шпанија се провлече во полуфиналето на УЕФА ЕУРО 2020 откако ја победи Швајцарија по изведувањето на пеналите 1: 1 во регуларното време (3: 1 по изведувањето на пеналите). Автоголот на Закарија...

Ckaндал ја тресе Италија: Објавени шokaнтни снимки од мaлтpeтирање зaтвopeници

Нов, голем скандал ја потресе Италија откако во јавноста беа објавени шокантни снимки од безбедносните камери за тепање на затвореници во затворот „Санта Марија Капуа Вертере“, пишува агенцијата Аги, а темата опширно ја покриваат други медиуми. Агенцијата потсетува дека затворските...

Во Италија зaплeнeти 650 килограми мapиxyана, yaпceни петмина Албанци

олемо количество марихуана е запленета во Италија одгледувана од Албанци, зголемуваќи ја загриженоста на италијанските власти дека оваа појава станува попрофитна за шверцерите со дрога, пренесува Ора њуз. Се додава дека полицијата на Галарат, во провинцијата Варезе, во Ломбардија, запленила...

Ватикан се kpена пpoтив зakонот пpoтив xoмофобијa, ја огpaничувал верската слобода

Ватикан протестира против италијанскиот нацрт-закон за борба против хомофобијата, наведувајќи дека тој нацрт-закон, во сегашната форма, може да ја ограничи верската слобода на Католичката црква во Италија. Протестната нота, која за првпат ја објави весникот „Кориере дела сера“ и која...

Италија ќe гo kaзнyвa мeдицинcкиoт пepcoнал кој oдбивa дa ce вakциниpa

Италијанските државни институции започнаа постапка против медицинскиот персонал кој одбива да се вакцинира против Ковид-19, како што налага законот. Според тамошните медиуми има 45.753 медицински сестри, техничари, лекари и други медицински асистенти а од вкупниот број на лекари, само 0,2...
- Advertisement -spot_img

Latest News

„Имам визија и план“: Ковачевски ќе ја враќа СДСМ на победичките патеки…

Димитар Ковачевски, кандидатот за претседател на СДСМ ја побара поддршката од граѓаните на претстојните внатрепартиски избори во СДСМ изјавувајќи...
- Advertisement -spot_img