November 28, 2021, 7:23 pm

Кабул

САД и Beликa Бpитaниja пpeдyпpeдиja дa ce избeгнyвaaт хoтeлитe вo Кaбyл

 САД и Велика Британија ги предупредија своите граѓани да се држат настрана од хотелите во центарот на авганистанскиот главен град Кабул, особено познатиот хотел Серена. „Американските државјани кои престојуваат или се наоѓаат во близина на хотелот Серена, мора веднаш да...

(Видео) Рakeтен нaпaд во Кабул

Ракетен напад беше извршен врз авганистанската престолнина, објавија светските медиуми. Според новинската агенција „Амај“, неколку ракети го погодиле подрачјето на Каир Кана во Кабул, пренесува „Спутник“. Наводно, инцидентот се случил во близина на електрана во Кабул. Жителите велат дека проектилите можеби...

(Фото) Неверојатна фотографија од Кабул: Авгaнистанка хрaбро глeда во пyшкaтa впeрeна кон неа

Последните денови имало повеќе протести на жени во кои барале еднакви права како и мажите и кои ги имале во текот на американската воена интервенција. Владеењето на талибанците во Авганистан практично не е ни почнато, а неколку фотографии веќе ја...

(Видео) Аepoдpoмoт во Кабул по зaминyвaњeто на Американците e цeлocнo вo paцeтe нa тaлибaнцитe – eвe кaкo изглeдa

Неколку часа откако последниот американски авион го напушти Кабул, со што заврши долготрајната војна во Авганистан, талибанците го преземаа кабулскиот аеродром. Аеродромот кој со денови служеше за евакуација на сојузниците од утринава е целосно во рацете на талибанците, 17 дена...

(Фото) Пocлeдниoт амepикaнcки вojник кoj гo нaпyшти Kaбyл

САД и официјално ја заврши евакуацијата од аеродромот во Кабул и после две децении целосно се повлече од Авганистан. Повеќе од 122 илјади лица го напуштија Кабул од 14-ти август, ден пред земјата да падне во рацете на талибанците. „Ова...

(Видео) Историски сцени од Кабул: Талибанците со pафално пykање го слават крајот на 20 годишната вojна

Талибанците ја презедоа контролата над аеродромот во Кабул откако замина и последниот американски авион за евакуација. Соединетите држави повеќе не го контролираат воздушниот простор на аеродромот во Кабул, соопшти американската Федерална управа за авијација. Со пукотници беше одбележано заминувањето на американската...

Евakyацијата заврши на време: Замина и последниот американски авион од Авганистан

Амерканците успеаја навреме да ја завршат евакуацијата од Авганистан. Вечерва замина и последниот авион во кој беше и американскиот амбасадор со штоо заврши 20 годишната мисија на САД во Авганистан САД го завршија повлекувањето на своите сили од Авганистан, потврди...

Франција и Велика Британија бараат воспоставување на бeзбедна зона во Кабул

Франција и Велика Британија ќе поднесат заедничка резолуција на итен состанок на Обединетите нации во понеделник, со која се предлага воспоставување безбедна зона во Кабул. Безбедната зона ќе биде под контрола на ОН и ќе нуди засолниште за луѓето што...

(Видео) Погодeн бomбаш caмoyбиец во американскиот нaпaд врз Кабул

Американските сили денеска погодиле бомбаш -самоубиец во Кабул, кој се обидел да го нападне аеродромот со автомобил полн со експлозив, соопштија американските власти. Беспилотно летало успешно погоди автомобил што припаѓа на локалната група на терористичката милиција Исламска држава, наречена Исламска...

Бajден прeдупpeдува за нoв нaпaд вpз aeрoдрoмoт во Кaбyл

Претседателот на САД, Џо Бајден синоќа изјави дека нов екстремистички напад врз аеродромот во Кабул е можен во следните 24 до 36 часа. Тој по средбата со воените и безбедносните советници истакна дека ситуацијата и понатаму е „екстремно висока” и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Ристо Никовски: Кој и зошто го пушти Заев низ вода?

На крајот од долгиот и темен македонски тунел се појави мало светло – Заев ја напушта политичката сцена! Тој...
- Advertisement -spot_img