September 24, 2021, 8:09 pm

Кавадарци

(Видео) Хaoc вo Кавадарци: Лoзapитe влeгoa вo винapиjaтa Tиквeш

Огромен е револтот кај лозарите од тиквешкиот регион кој се незадоволни од откупните цени, а дел од нив воопшто не можат да го продадат грозјето. Незадоволни лозари денеска излегоа на протест во Кавадарци пред винаријата Тиквеш. Тие протестираат оти се...

Спасовски: Со Горан Тодоров како иден градоначалник на Кавадарци до забрзан напредок и развој

Потпретседателот на СДСМ Оливер Спасовски денеска во Кавадарци учествуваше на промоцијата на кандидатот за градоначалник на Кавадарци на коалицијата предводена од СДСМ Горан Тодоров. Со Тодоров, во Кавадарци излегуваме со најдобрата понуда за вашата општина, понуда која заедно со програмата...

Пpиjaвeни двa физички нaпaди вo Kaвaдapци – oвa ce дeтaлитe

Во Кавадарци се пријавени два физички напади во текот на вчерашниот ден, информираше портпаролот на СВР Велес, Верољуб Додевски. - Во ОВР Кавадарци, 34-годишен кавадарчанец пријавил дека претходната ноќ околу 23:45 часот бил физички нападнат од неговиот зет за сестра Б.К....

Попладнево пожaр и кај Кавадарци

Во 14:50 часот избувнал пожар на место викано Ладно Долче на еден километар на патот за село Страгово на висромнината Витачево во Општина Кавадарци, каде горела сува трева, во близина на дабова шума. До 16:00 часот пожарот е ставен...

По цели 72 години пристигна писмо од Голи Оток испишано со конец на бела кошула

Писмо од Голи Оток со многу емоции, извезено на внатрешната страна на манжетната од кошула со распаран конец од затворските панталони, по 72 години стигна во Музеј Кавадарци. Писмото го испратил политичкиот затвореник Боро Ангеловски-Ваташки. Тој всушност извезал тајна порака...

Мицкоски: Не се сите исти, и не смееме да дозволиме да се задоволиме со просечни или потпросечни работи

Вечерва е одбележан јубилеен роденден од формирањето на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Кавадарци. За време на одбележувањето, свое обраќање имаше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој порача дека не се сите политичари исти и дека е неопходно обединување против...

Уапceн maлолетниk од Кавадарци поради шест paзбojничkи kpaжби

Полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, вчера лишиле од слобода малолетник, кој на подрачјето на Кавадарци извршил шест кривични дела – разбојнички кражби, тешки кражби и кражби, главно извршени во куќи, информираше денеска за МИА Верољуб...

(Фото) Мacakр на дрвјата во Кавадарци: Градоначалникот иceче десетици дрвја на главната улица

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, направи вистински масакр на зеленилото на главната улица во градот. Како што може да се види на фотографијата речиси целиот дрворед, десетици дрвја се исечени на ул „Илинденска“. Градот кој подолго време се бори со екстремно...

Oпoжapeнa cтapa пoзнaтa бepбepницa вo Кавадарци, изгopeл пoмoшниoт oбjeкт дo нea

Опожарена е стара позната берберница во Општина Кавадарци, при што изгорел помошниот објект до неа, но нема повредени. Очевидци за МИА велат дека кавадаречките пожарникари спречиле огнот да се прошири на околните објекти. Од Територијалната противпожарна единица потврдија дека интервенирале...

Двa aвтoбyсa изгopea вo пoжap вo Кавадарци

Два автобуса изгореа во пожар рано утрово на плац во Кавадарци, потврдија за МИА од кавадаречката Територијална противпожарна единица. -На терен интервениравме со четири возила и шест пожарникари. Спречивме огнот да се прошири на останатите автобуси кои беа на плацот и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заклучен избирачкиот список, на локалните избори ќе може да гласаат 1 824 864 граѓани

Скопје, 24 септември 2021 (МИА) – Вкупниот број гласачи што ќе имаат право да гласаат на Локалните избори на...
- Advertisement -spot_img