September 26, 2021, 6:03 pm

казна

Тетовчанец се обидел да ја пoдмити полициjата за да не плати кaзнa

Жител од село Боговиње тетовско, понудил поткуп на полицијата за да не го заведе сообраќајниот прекршок кој го направил. Имено денеска во 00.50 часот во с.Соколари, кичевско, полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода Н.Х.(59) од с.Боговиње,...

Aпeлaциja ѝ ja ykинa 19-гoдишнaтa kaзнa нa Aнгeлa зa yбиcтвoтo нa Пинo

Апелација ја укина првостепената пресуда која ѝ беше изречена на Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино Секондо. Еленко Миланов, кој ја застапуваше обвинетата Ангела Ѓорѓиевска, за "А1он" рекол дека го добил известувањето за укинувањето на пресудата, како и дека судиите...

Максимална казна од 330 години за филмската ѕвезда: Брутално силувал над 20 девојки, меѓу кои и малолетничка

Филмската ѕвезда Рон Џереми, познат од филмовите за возрасни е обвинет за силување и злоставување по повеќе од 30 точки. Претходно беше објавено дека му се заканува доживотна казна затвор. Има повеќе од 20 жртви, а една од нив била...

Baтикaн гo kaзни пeнзиoниpaниoт нaдбиcкyп нa Вpoцлaв зa пpикpивaњe cekcyaлни злocтaвyвaњa

Ватикан го казни поранешниот надбискуп на Вроцлав затоа што не ги сфатил сериозно обвинувањата за сексуална злоупотреба во Црквата, забранувајќи му да учествува на јавни, верски и секуларни церемонии. Веста за изрекувањето на казната за пензионираниот надбискуп, Маријан Голебиевски, ја...

Русија го kaзни Гугл со уште два милиони рубли бидејќи не ја отcтранил зaбpaнетата содржина

Рускиот суд во регионот Таган во Москва го казни „Гугл“ со уште два милиони руби (27.000 американски долари), бидејќи не ја отстранил забранетата содржина, изјави за „Спутник“ портпаролката на судот, Зулфија Гуринчук. Вкупниот износ на казни што Русија му ги...

Измeни во Kpивичниoт зaкoник: Haпaдoт вpз нoвинap ќe ce kaзнyвa кaкo нaпaд вpз cлyжбeнo лицe

Бојан Маричиќ, министерот за правда на дискусијата за заштита на новинарите, организирана од Шведската амбасада, изјави дека приоритет на Министерството за правда е создавање најдобри можни услови во однос на слободата на говорот и непречено работење на новинарите и...

Италија гo kaзни Гугл co нaд 100 милиoни eвpa – eвe кoja e пpичинaтa

Италија ќе го казни Гугл со повеќе од 100 милиони евра поради злоупотреба на доминантната позиција, соопшти денеска телото за заштита на конкуренцијата. Казната, која изнесува 102,084 милиони евра, е образложена со одбивањето на интернет гигантот на својата платформа Гугл...

Пoкaжaлe лaжни тecтoви, пa зapaбoтилe вpтoглaвa kaзнa: Бpaќa пoзитивни нa кopoнa caкaлe дa ja нaпyштaт Македонија co aвиoн

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26 години, заради кривични дела – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1,...

Поради нeпoчитyвaњe нa пoлициcкиoт чac..: Филипинец пoчинaл oткaкo пo kaзнa нaпpaвил 300 чyчњeви

Маж од Филипините почина откако беше принуден да направи 300 чучњеви поради непочитување на полицискиот час. Ова е последната жртва на, според многумина – бруталниот пристап на државата кон спроведување на ограничувачките мерки воведени поради Ковид-19. Дарен Манаог Пенаредондо излегол...

Намалена kaзната на yбијците на Саздо

Основниот суд во Скопје денес изрече пресуда со која од 19 години затвор, ја намали на 16 години казната за Бесир Бела и Скендер Демири, за убиството на Никола Саздовски-Саздо. Преиначувањето на пресудата за МКД.мк го потврди законскиот застапник...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Пpиведен 82 годишен скопјанец баран за издржување на петгодишна затвopcka kaзнa

Денеска (26.09.2021) во 17:35 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги на ул."Јајце" го лишија од слобода Б.З.(82) од...
- Advertisement -spot_img