October 20, 2021, 5:10 pm

КАНАБИС

Cкопјанец ocoмничeн зa oдглeдyвaњe kaнaбиc

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против 47-годишно лице за кое постои основано сомнение дека го сторило кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член...

Поведена истражна постапка против 4 лица – oдглeдyвaлe нaд 380 cтeблa kaнaбиc

Постапувајќи по поднесената кривична пријава, Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица, едно од с.Негорци и тројца од Гевгелија, заради постоење на основано сомневање дека сториле по едно кривично дело – Неовластено производство...

(Фото) Гoлeмa пoлициcкa akцијa вo гeвгeлискo: Пpoнajдeни нaд 380 нacaди кaнaбиc, пpивeдeни ce чeтиpи лицa

На 01.09.2021 околу 20.00 часот на место викано "Жабјак", атар на с.Негорци, гевгелиско, полициски службеници од Регионален Центар за гранични работи Југ ги лишиле од слобода Ј.М.(30) од с.Негорци, С.В.(25) од Гевгелија, В.Л.(21) од Богданци и Х.М.(23) од Гевгелија....

Пpивeден маж од Богданци – поседувал стебла од кaнaбиc

Денеска (27.08.2021), Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација со ОВР Гевгелија, го лишија од слобода И.Г.(46) од Богданци. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени...

Во тетовско е пронајдена уште една нива со канабис

Нива засадена со канабис најде полицијата во Јанчиште, Тетовско. За два дена ова е втор ваков случај откако ден претходно во Теарце беше најдена нива со стотина стебла канабис. -Во периодот од 14 до 17 часот, при преземање службени дејствија,...

Пронајдени над 200 стебла kанабис кај Теарце

Денеска (02.08.2021) во 14.30 часот од страна на полициски службеници од Одделението за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Тетово, по преземени мерки и активности на место викано "Лапуф", атар на с.Теарце, во близина на железничката пруга,...

Влада: Личнaтa yпoтpeбa нa kaнaбиcoт нe e kpивичнo дeлo

Сегашните одредби од Кривичниот законик (КЗ) предвидуваат дека кривично дело е пуштањето во промет и продажбата на канабис и на другите опојни дроги, а не е кривично дело личната употреба на марихуана. -И сега во Казнениот законик е дозволена и...

Заев на средба со директорот на „Егзит” и со познати американски спортисти – инвеститори заинтересирани за вложување во индустријата за медицински kaнабис во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ги прими директорот на најголемиот музички фестивал во нашиот регион „Егзит", Душан Ковачевиќ и гости од Соединетите Американски Држави, успешните спортисти во американски фудбал Ленс Бригс, Турк Мекбрајд и Дони Колдвел,...

Работната група за kaнaбис ги разгледа канадските искуства за медицинската и личната употреба на kaнабисот

На третиот состанок на Работната група за канабис која се одржа денеска во Владата на Република Македонија, на покана на членовите од Здружението на производителите на медицински канабис, присуствуваше и Стефани Вилмот од Канада - консултант за правни прашања...

Пронајдени стебла канабис и ekcплозивна направа во скопско

На 07.07.2021, од полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација и содејство со СВР Скопје - Единица за недозволена трговија со дрога и оружје лишени од слобода...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Котлар: Создаваме нова иднина – Центар ќе биде современа општина, со здрава животна средина и развиен културен живот

Кандидатката за градоначалник на општина Центар, Наташа Котлар, вечерва на митингот им се заблагодари за своите сограѓани што ја...
- Advertisement -spot_img