October 19, 2021, 3:54 pm

КАНАДА

Зaбeгa cвeтoв: Maж вo Kaнaдa пpeтeпaл мeдицинcкa cecтpa oткaкo ja вakциниpaлa нeгoвaтa coпpyгa

Полицијата трага по маж во Канада, кој наводно неколкупати ја удрил во лице и ја соборил на земја медицинска сестра која ја вакцинирала неговата сопруга против коронавирус, пренесува Си-Би-Си. – Вчера околу 9:15 часот по локално време, еден човек влезе во аптека во Шербрук,...

Канада co боите на нaшeтo знаме, во чест на македонската нeзaвиcнocт

CN Tower е симбол на градот Торонто, а Нијагарините Водопади се симбол на Канада…Денес, CN Tower & Niagara Falls, во чест на 30-годишнината од независноста на Република Македонија ќе бидат обоени во ЦРВЕНО-ЖОЛТА боја како што информира нашиот редовен...

(Фото) Зaбeгaнa paбoтa: Hacлoвнa нa „Тopoнтo Cтap“ со шokaнтeн тeкcт – „Aкo нeвakциниpaн ce зapaзи oд вakциниpaн, нeкa ympe“

„Ако невакциниран се зарази со корона вирусот од вакциниран, немам емпатија. Нека умре. Искрено, не ми е грижа дали ќе умрат од Ковид. Невакцинираните пациенти не заслужуваат кревет во интензивна нега“, стои на насловната страница на канадскиот таблоид „Торонто...

(Фото+Видео) Cтpaшнo: Пycтoш вo гpaд вo Канада пo paзopнo тopнaдo…

Неколку луѓе се повредени, а повеќе десетици морале да ги напуштат своите домови откако торнадо во четвртокот го погоди градот Бери, на југот од Онтарио. Градоначалникот Џеф Леман истакнал дека чувствува олеснување бидејќи ниту еден живот не е изгубен. Леман вели...

Ekcpeтремниот топлотен бран во Канада буквално зготви школки во морето

Десетици илјади школки, морски ѕвезди и полжави беа буквално испржени за време на рекордната топлина во Канада, пишува Бизнис Инсајдер. Мирисаше на зготвени морски животни на плажата Кицилано во Ванкувер, вели Крис Харли, морски биолог на Универзитетот во Британска Колумбија Тој...

Toплoтниoт бpaн вo Канада oдзeдe 500 живoти…

Властите во западната канадска провинција Британска Колумбија објавија зголемување на бројот на ненадејни смртни случаи поврзани со екстремно високите температури. Властите соопштија дека речиси 500 луѓе починале како резултат на топлотниот бран. Властите предупредија дека бројот на починати од горештините...

(Видео) Огромен пожap во Литон, каде што вчера беа измерени речиси 50 степени, евakyиран целиот град

Жителите на канадскиот град Литон, каде неодамна беше измерена рекордно висока температура од 49,6 степени, беа евакуирани, бидејќи местото беше погодено од пожари. Огнот се прошири од шумата до куќи, згради, автомобили, а градоначалникот Јан Полдерман рече дека „целиот...

Xopopoт продолжува: Пронајдени уште 182 гpoбови на домopoдни деца под католичко училиште во Канада

Канадската домородна заедница објавила дека 182 необележани гробови се пронајдени под уште едно училиште, трето по ред. Гробовите се пронајдени под училиштето Св. Јуџин водено од Католичката црква од 1912 до раните 1970-ти. После тоа, зградата е претворена во одморалиште...

Cmpтоносен топлотен бран во Канада однесе најмалку 233 живoти

Смртоносниот топлотен бран во Канада досега однесе најмалку 233 животи, соопштија властите. Ова е невиден црн рекорд поради екстремно високи температури. Најсилно беше погодена провинцијата Британска Колумбија, каде во градот Литон беше регистрирана рекордна температура од 49,6 степени Целзиусови. Претходниот рекорд...

Нajмaлкy 34 лицa ги зaгyбиja живoтитe вo пeкoлните гopeштини вo Канада

Повеќе од 34 смртни случаи се регистрирани во западна Канада, посебно во регионот околу Ванкувер, заради рекордните горештини, соопшти денеска полицијата, пренесоа француските медиуми. Кралската канадска коњаничка полиција информира за повеќе од 34 смртни случаи што за 24 часа биле...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вархеји: Мора да испорачаме за Македонија и Албанија, одлагaњето е штeтно за кредибилитетот на Европската Унија

Еврокомесарот за проширување ги презентираше извештаите за реформскиот напредок на земјите од Западниот Балкан и Турција пред европратениците и...
- Advertisement -spot_img