January 19, 2021, 3:26 am

карантин

Притвop или бегaлски камп за оние што одбивaат кaрaнтин

Германците што одбиваат карантин откако биле изложени на ковид 19 ќе бидат задржани во „притворски центри“ според новите правила на регионалните властии. Источната држава Саксонија ги потврди плановите за задржување на карантинските бунтовници во оградениот дел од бегалскиот камп, што...

Португалија повторно во кapантин, двојно зголемени kaзните за кpшење на мерките

Фирмите затворени, а повеќето луѓе денеска се повлекоа во своите домови во Португалија, на првиот ден од новото „затворање“ на земјата, иако родителите сè уште можат да ги носат своите деца на училиште. Сите несуштински компании мора да останат затворени,...

Еден месец кapaнтин ја чини Грција три милијарди евра

Еден месец заклучување ја чини Грција околу три милијарди евра, изјави портпаролот на грчката влада, Христос Тарандилис, објаснувајќи дека сите одлуки донесени за повторно отворање на малопродажбата во таа земја ќе бидат засновани на препораките на Комисијата за епидемиолози,...

Cитyaциjaтa вo Хрватска излeгyвa oд кoнтpoлa: Oд петок се зaocтpyвaaт мepкитe нa гpaницитe, пoтpeбeн е нeгaтивeн тecт и кapaнтин

Хрватска ги заостри мерките за преминување на границата, така што од 15 јануари ќе биде потребен негативен тест за коронавирус и карантин од 14 дена, што може да се скрати на седум, ако некој сам изврши ПЦР-тестирање во овластена...

Излегување само еднаш неделно: Еkстремни мерки во Велика Британија поради нekонтролираното ширење на вирусот

Премиерот на Велика британија, Борис Џонсон, со колегите од Кабинетото разгледува за построги епидемиолошки мерки во борбаа против корона вирусот, меѓу кои ќе бидат задолжително носење маски на отворено, забрана на социјални средби и ограничување на вежбањето. Како што пишува...

Грција воведе задолжителен карантин за за секој што ќе влезе во земјата

 Грција, забраната за влез на патници од трети земји, вклучително и од Србија, ја продолжи до 21 јануари, но воведе и задолжителен седумдневен карантин за апсолутно сите што доаѓаат во земјата. Исто така, воведен е седумдневен карантин за патниците од...

Португалија најави карантин во земјата поради алармантните бројки на новозаразени

 Португалија следната недела ќе одлучи за потенцијалните построги ограничувања што може да доведат до ново „заклучување” на земјата доколку продолжи загрижувачкиот раст на инфекции со коронавирус, изјави денеска португалскиот премиер Антонио Коста. – Ако се потврди многу веројатната еволуција (на пандемијата)...

Германија под клуч до крајот на јануари

Германската канцеларка Ангела Меркел вечерва соопшти дека со премиерите на сојузните држави договорила „заклучувањето“ во целата земја заради сузбивање на коронавирус да биде продолжено до 31 јануари. Меркел, исто така, рече дека ќе има построги ограничувања на социјалните контакти и...

(Видео) Од полноќ Велика Британија во целосен кaрантин, излегување ќе биде дозволено само за одредени исклучоци

Во телевизиско обраќање до нацијата, премиерот најави нови ограничувања кои во голема мера ги отсликуваат оние воведени на почетокот на пандемијата. „Со оглед на тоа што поголемиот дел од земјата е веќе под екстремни мерки, јасно е дека треба да...

Шкотска во каpaнтин до пролет

Шкотска е повторно затворена поради ширењето на коронавирусот и најверојатно ќе остане затворена до пролет. Шкотскиот премиер Никола Старџен претходно најави состанок на владата за да разговара за можните следни чекори за спречување на ширењето на коронавирусот и нареди вонредна...
- Advertisement -

Latest News

Внимавајте утре: Најавена блоkaда патот кон Пониква поради вежби на МВР

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај...
- Advertisement -