October 16, 2021, 10:27 pm

карантин

Мелбурн пoстави рeкорд – 245 во кaрaнтин

Австралискиот град Мелбурн постави рекорд за најдолго кумулативно време што градот го помина во карантин поради пандемија на коронавирус. Мелбурн, главниот град на федералната австралиска држава Викторија, на источниот брег, во неделата акумулираше вкупно 245 дена, што ги помина со...

Орбан: Boвeдyвaњeтo кapaнтин би бил нeкopeктeн пoтeг кoн вeќe вakциниpaнитe

Во денешната изјава, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан истакна дека воведувањето на нов карантин поради коронавирусот, бил бил сосема некоректен потег кон веќе вакцинираните граѓани. Но, дополни, дека доколку се вметнат некои нови рестрикции, ковид-сертификатот би имал голема улога. Генерална...

Локдаун само за невakцинираните во Австрија

Австрија ќе воведе „локдаун“ само за невакцинирате против Ковид-19. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц го објави фокусот на новите мерки кои ќе важат оваа есен и кои се наменети токму кон оние кои досега немаат примено вакцина. Курц објаснува дека целта...

Kapантинот во Австралија продолжен за уште три недели

Австралиската држава Викторија го продолжи карантинот за уште три недели, иако строгите ограничувања не успеаја да го намалат бројот на нови дневни случаи на коронавирус, пишува Си-ен-ен. Премиерот Даниел Ендрјус вели дека ограничувањата ќе бидат ублажени само кога 70% од...

За вpeмe нa пpвиoт кapaнтин вo Англија бpojoт нa млaди пушaчи нaглo cкoкнaл, а пocтapитe пoчнaлe дa paзмиcлyвaaт зa oткaжyвaњe

Според неодамнешна студија, бројот на млади пушачи во Англија се зголеми за време на првиот карантин, пренесува „Би-Би-Си“. Бројот на млади луѓе на возраст од 18 до 34 години кои во студијата се опишувале како пушачи скокнал од 21,5 на...

Авcтpaлија во кapaнтин дoдека не се вaкциниpа 70% од нacелениeто – мacoвните прoтeсти прoдoлжувaат

Австралија ќе се придржува до стратегијата за карантин против коронавирусот сѐ додека најмалку 70 проценти од населението не биде целосно вакцинирано, но и потоа ќе мора да почне да живее со вирусот, рече денеска премиерот Скот Морисон. Земјата вчера постави...

Целосно зaтварање на Нов Зеланд поради еден случај на ковид-19

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн прогласи тридневно затворање на земјата откако беше регистиран еден локален случај на зараза со Ковид-19. Таа посочи дека Нов Зеланд не смее да ризикува со делта сојот. – Видовме што може да се случи ако...

Кapaнтин од 14 дeнa зa Aвгaниcтaнцитe кoи ќe дojдaт вo Македонија

Граѓаните кои ќе доаѓаат од Авганистан ќе треба да бидат во карантин 14 дена и дополнително ќе се оди на нивно вакцинирање. – Да, разговаравме за тоа, а до Владата ќе препорачаме сите кои доаѓаат од Авганистан да бидат во...

Излегување само во итни случаи: Целосен локдаун во Канбера поради само еден слyчај на ковид-19

Австралиската престолнина Канбера денеска влезе во седумдневен локдаун откако беше регистриран еден случај на коронавирус. Така Канбера им се придружи на Сиднеј, Мелбурн и неколку градови во австралиската држава Нов Јужен Велс, кои се заклучени поради ширењето на сорти на...

Aвcтрaлијa во стpoг кaрaнтин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони граѓани се во строг карантин и мора да останат дома, а властите бараат дополнителни тестови и вакцини со цел да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

НACA ja лaнсиpaшe „Лycи“ – лoвeц нa acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА лансираше летало кое треба да ги проучува тројанските астероиди во орбитата на Јупитер. Откако беше...
- Advertisement -spot_img