КИНА

Што ce „готви“ на Месечината: Откриени детали за изградбата на руско-кинеската лунарна станица

Создавањето на руско-кинеската научна станица на Месечината ќе се реализира во три фази до 2035 година, објави американскиот специјализиран портал „Спејс вести“, осврнувајќи се на презентацијата прикажана на Денот на кинескиот вселенски простор во Нанџинг. Според презентацијата, првата фаза, која...

Кој и се зakaнува на Америка?: Се paзгорува светската paзузнавачка вojна

Кинеското друштво за проучување на човековите права броеше: од 248 вооружени конфликти во светот од крајот на Втората светска војна до денес, САД иницираа 201, односно 81 процент. Но, тоа не ја спречува Америка да тврди дека таа и...

Стрaтешко caмoyбиство на САД: Бајден се соочува со koшмарно сценарио што ќе има глобални поcледици

Американскиот претседател Џозеф Бајден се соочува со кошмарно сценарио што ќе има глобални последици. А, тоа е подлабока стратешка соработка меѓу Кина и Русија, чија цел е да го поткопа влијанието на Соединетите држави и да ги спречи обидите...

Bojна меѓу САД и Кина може да го yништи човештвото, прeдупредува Хенри Кисинџер

Поранешниот државен секретар на САД под претседателство на Ричард Никсон, легендарниот Хенри Кисинџер, предупреди дека ривалството меѓу Америка и Кина носи повеќе ризици отколку Студената војна со Советскиот Сојуз и дека војната меѓу двете суперсили може да доведе до...

Утре пристигнуваат 200 000 вакцини Синофарм

Утре 30.4.2021 во 5.00 часот наутро во Поликлиниката Јане Сандански пристигнуваат 200 000 вакцини Синофарм. На приемот на вакцините присутни ќе бидат министерот за здравство д-р. Венко Филипче и амбасадорот на Народна Република Кина во нашата земја н.е. Џанг...

Гoлeмa нecpeќa вo Жoлтo Море: Ce cyдpиja тaнкep и бpoд, 400 тoни нaфтa ce излeaja вo близинa нa нajгoлeмoтo кинecкo пpиcтaништe

Околу 400 тони нафта се излеаја во Жолто Море откако танкер се судри со друг брод во близина на најголемото кинеско пристаниште за дотур на сурова нафта, соопштија денеска локалните поморски власти. – Количеството нафта кое се излеа од бродот...

Kaтacтpoфaлнo: Македонија ja пpecтигнa Кина пo бpojoт нa пoчинaти oд Koвид-19

Откако одамна ја помина според бројот на заболени од Ковид-19, Македонија денеска ја престигна Кина и по бројот на починати поради компликации предизвикани од коронавирус! Со новите 22 смртни случаи во последното деноноќие за вкупно 4.650, Македонија сега има 14...

Филипче: Ha кpajoт oд мeceцoв ce oчeкyвa пpиcтигнyвaњe нa 200.000 вakцини oд Кина

Целокупната количина од 200.000 дози кинески вакцини се очекува да пристигнат во земјава кон крајот на овој месец, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, веста е добиена од страна на кинеската...

Црна Гора пред банкрот: Кина ќе го преземе црногорскиот брег бидејќи земјата не може да го врати долгот

Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон, денеска ја критикуваше одлуката на ЕУ да не и помогне на Црна Гора да го отплати долгот кон Кина, кој изнесува една милијарда долари. Фон Крамон ја повика ЕУ да...

Филипчe: Пpиcтигнyвaaт 2000 вakцини oд Кина

Пратка од 2000 вакцини од Кина пристигнуваат денеска, најави министерот за здравство Венко Филипче. Соопшти дека пратката е пристигната на аеродромот во Софија и оти веќе е организиран транспортот кон нашата земја. Станува збор, како што појаси, за пратка од Кина...
- Advertisement -

Latest News

Haд 11.000 akтивни cлyчaи вo Македонија: Eвe пo кoлкy зapaзeни имa вo гpaдoвитe

Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот...
- Advertisement -