August 5, 2021, 10:15 am

КИНА

Олимписки игри – Кина со голема предност на освоени златни медали

За прв пат од почетокот на Олимписките игри во Токио, лидерот во пласманот според освоени златни медали, Кина, има двоцифрена предност пред второпласираните САД. Кинеските спортисти до овој момент на својата земја и донесоа 32 златни медали, додека Американците освоија...

Невooбичаени фaкти зa дoмaќинствaтa вo Кинa

Добро е познато дека за да ја запознаете културата на еден народ, не е доволно само да ја посетите земјата и да видите како луѓето се однесуваат. Сѐ додека не поминете подолг период на едно место и да го видите...

Вo Кинa сe пoјaви нoвo жaриштe нa кoрoнaвируc

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските државни медиуми ваквата ситуација ја нарекоа најголемата зараза по Вухан, објави Би-би-си. Според државните податоци, заразени се речиси 200 луѓе...

Се спремаат ли кинезите за војна: Американските шпионски сателити со застрашувачки снимки

Кина гради второ поле со ракетни силоси во своите западни пустини, што укажува на потенцијално проширување на кинескиот нуклеарен арсенал и ја доведува во прашање посветеноста на Пекинг кон својата стратегија за „минимално одвраќање“, покажа новото истражување на американските...

(Видео) Hoвa кaтacтpoфa и ce зaкaнyвa нa Кина

Шангај и соседните крајбрежни региони ги откажаа летовите, го намалија сообраќајот во метрото и ги затворија фабриките поради доаѓањето на тајфунот Ин-фа во текот на денешниот ден. Тајфунот ја погоди областа Путуо во градот Џушан, големо пристаниште во провинцијата Зехијанг...

Кина co нajмнoгy мeдaли пo пpвиoт oлимпиcки дeн

Со три златни и еден бронзен медал, Кина поведе на листата со освоени одличја по првиот ден на Олимписките игри во Токио, на кој настапија македонските репрезентативци Бојан Бранковски во стрелаштво и пливачот Филип Деркоски, а следна утре рано...

(Видео) Cтpaшни пoплaви вo Кина: Лyѓe ce зapoбeни вo мeтpoa, автомобили пливaaт пo yлицитe…

Невообичаениот обилен дожд предизвика поплави во централниот дел на Кина. Надојдената вода го поплави метрото во градот Џенгџоу. Луѓето се заробени во метрото во вода до појас. Автомобили пливаат на поплавените улици. Храмот Шаолин, познат по боречките вештини на будистиките монаси...

(Фото+Видео) Пoплaви и вo Кина пocлe oбилнитe дoждoви: Бpaнитe пykaaт кaкo нa филм, нe мoжaт дa ja зaдpжaт вoдaтa

Две брани во Хулунбуир во Внатрешна Монголија се срушија по обилните дождови, се вели во соопштението на кинеското Ресорно Министерство, повикувајќи се на загриженост поради безбедносните ризици во регионот со застарена инфраструктура. Браните попуштиле во неделата попладне, а една од...

(Видео) Hoвo кoшapкapcко чyдo oд Кина: Имa caмo 14 гoдини a вeќe e виcoкa 2,13 метри

Ученичката Жанг Жиу има само 14 години, но многумина веќе ја гледаат како нова кошаркарска ѕвезда од Кина. Жиу е висока 2,13 метри, а кошаркарските стручњаци сметаат дека таа ќе биде новата ѕвезда на Кина. Секако тоа е нешто очекувано...

(Фото) Што крие Кина? Мистериозна локација пpeдизвика шпекулации дека Пекинг прави своја „Област 51“

Голема, оддалечена и мистериозна копнена површина во Кина предизвика шпекулации дека Пекинг го прави својот еквивалент на американската „област 51“, каде работи на развој на воени авиони без екипаж. Оригиналниот „Област 51“ е доверлив проект на воздухопловните сили на Соединетите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Во Пeхчевo oстанaa сaмo cуви грaнки

Пожарот во Пехчево на некои места е уште активен, а овие фотографии сведочат за пустошот што остана по гаснењето...
- Advertisement -spot_img