October 21, 2021, 11:31 am

КОВАКС

СЗО: Koвaкс oчeкyвa 250 милиoни дoзи вakцини вo cлeднитe шecт дo ocyм нeдeли

Системот Ковакс очекува да добие 250 милиони дози вакцини против Ковид-19 во следните шест до осум недели, донирани на најсиромашните земји во светот, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Ковакс, кој треба да им обезбеди бесплатна вакцина на сиромашните земји, е...

На скопскиот аеродром пристигнаа 38.400 вакцини од Астра Зенека

Вечерва пристигнаа 38.400 вакцини од производителот Астра Зенека преку Ковакс механизмот. Вакцините ќе бидат наменети за ревакцинација и вакцинација на граѓани над 60 години. Министерот за здравство Венко Филипче апелираше до граѓаните да се пријават на vakcinacija.mk Утре се очекува да...

Во БиХ пристигнаа вakцини од Ковакс

Во Република Српска пристигнаа 7.020 дози на коронарни вируси од вакцини од компаниите „Фајзер“ и „Бајонтек“, кои беа набавени преку механизмот Ковакс, објави Институтот за јавно здравје на РС. Како што наведуваат, 7.020 дози од тие вакцини биле складирани во...

Македонија не ја спомна: Вархеји најави дека БиХ и Црна Гора ќе добијат вакцини од Ковакс

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во обраќањето на Европскиот економски и социјален комитет повтори дека Европската комисија останува посветена на Западен Балкан и во време на пандемијата, истакнувајќи ја ангажираноста околу обезбедување вакцини за регионот што е можно поскоро. Иако...

Ќе биде ли Македонија една од нив?: Ковакс-системот до крајот на мај ќе испорача околу 237 милиони вакцини во 142 земји

Генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека се очекува преку програмата КОВАКС до крајот на мај да бидат испорачани 237 милиони дози вакцини против Ковид-19 на компанијата АстраЗенека во 142 држави. Тој наведе дека...

КОВАКС утре ќе ја објави листата на земји за дистрибуција на вакцините, 14 од вкупно 15 се од Африка

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејезус на денешната прес-конференција рече дека КОВАКС утре ќе објави список за дистрибуција на вакцини по земјите што аплицирале за оваа програма. Д-р Брус Ајлвард, советник на извршниот директор, рече дека оваа...

БиХ ќе го тyжи KОВАКС поради доцнењето на вакцините

Српскиот член и претседател на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, објави дека БиХ ќе го тужи Ковакс ако тој меѓународен механизам го пробие крајниот рок за испорака на вакцините. Додик изјави дека по состаноците со членовите на Претседателството,...

Вучиќ: Додека чекаме на КОВАКС, Србија ќе вакцинира над милион граѓани

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска посочи дека ревакцинацијата е од клучно значење и изрази верување дека ќе бидат вакцинирани и ревакцинирани 1,1 до 1,2 милиони луѓе, што е 20 отсто од возрасната популација, пред да пристигнат вакцините од...

Бајден вeтyвa четири милиjapди дoлapи зa пpoгpaмaтa „Koвaкc”

Американскиот претседател Џо Бајден ќе вети, за време на самитот на Г-7, дека САД ќе одвојат четири милијарди долари за програмата за дистрибуција на вакцините против Ковид-19, „Ковакс”, соопшти Белата куќа. Првата транша од две милијарди долари ќе биде исплатена...

Кина со дополнителни 10 милиони вакцини за Ковакс

Кина планира да обезбеди дополнителни 10 милиони дози вакцини против Ковид-19 за глобалната иницијатива за дистрибуција на вакцини Ковакс, откако три кинески компании аплицираа за иницијативата за одобрување, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. Ковакс, поддржан од Светската здравствена организација...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Извecтyвaње oд Министepcтво зa здpaвcтво: Нacкоpo ќe ce нaбaви eдинcтвeниот лek зa Koвид-19 „Moлнoпиpaвиp“

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнопиравир, единствен лек против Ковид-19. Министерството проактивно стапи...
- Advertisement -spot_img