ковид пасош

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет за смешни суми

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени во голема измама што ги вознемири властите на многу земји кои сакаат да ги оживеат патувањата и економијата, велат експертите за кибер безбедност. Од Исланд до Израел, голем број земји почнаа...

Кои сѐ информации ќе ги содржат ковид-пасошите??

Европската Kомисија (EK) следната недела ќе предложи новите ковид-19 сертификати да комбинираат информации за вакцинација, оздравени по болеста и резултати од тестовите за да се избегне дискриминација меѓу граѓаните, изјави денеска еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс. Земјите од југот на...

СЗО контра ЕУ: Не се препорачуваат ковид пасоши

Светската здравствена организација (СЗО) во моментот е против воведувањето на специјални сертификати или ковид пасоши за луѓето кои примиле вакцина против коронавирусот, изјави денеска претставникот на СЗО за Русија, Мелита Вујнович. -СЗО е јасна за ова прашање и во овој...

ЕУ одлучи: Се воведуваат ковид пасоши, ќе бидат достапни пред летото

Германската канцеларка Ангела Меркел денес изјави дека дигиталните сертификати за вакцинација, што ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа и покрај пандемијата на коронавирус, веројатно ќе бидат достапни пред летото. „Сите се согласија дека ни треба дигитален сертификат...

ЕУ утре ќе одлучува дали ќе се воведат ковид пасоши

Европските лидери утре ќе одржат состанок на кој ќе се договорат за сертификат за граѓаните на Европската унија кои биле вакцинирани против ковид. Сепак, членките на ЕУ не се едногласни по ова прашање. Некои европски земји, како што се Грција и...

Ковид пасошот станува реалност: Исланд почна да издава потврди за вaкцинација за патувањето

Исланд започна со издавање на првите сертификати за вакцинација со цел да им се олесни патувањето на оние кои се заштитиле од Ковид-19, соопштија денеска тамошните власти. Околу 4,8 илјади луѓе на Исланд примиле по две дози од вакцината против...

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасоши нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е тешко да се усогласат параметрите на таков документ, изјави за телевизијата „Русија 24“ рускиот вицепремиер Татјана Голикова. „Ми се чини дека...

Од март патување со авион само со ковид пасош?

Како што беше и претходно најавувано, со авион ќе можете да патувате само со ковид пасош. За ваквиот услов треба да се одлучува и да влезе во сила од страна на Меѓународната организација за авионски транспорт. Според оваа организација, со...

Ковид пасошите ќе станат реалност до крајот на годината

Информации за тоа дали некој имал коронавирус, дали и кога направил PCR-тест и дали примил вакцина – сето ова во иднина ќе може да се најде во вашите ковид пасоши. Оваа идеја на големо се разработува во многу земји, а...
- Advertisement -

Latest News

Утре e CBeти Василиј Острошки – направете го ова доколку имате бо лен во семејството

Православната црква и верниците утре го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо...
- Advertisement -