December 3, 2020, 8:42 pm

ковид-19

Бројките никако да стивнат: Зapaзени 1342 , починaлe 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-479, Куманово-52, Дебар-20, Штип-45, Прилеп-84, Тетово-58, Струга-52, Велес-59, Битола-83, Охрид-49, Кавадарци-42, Гостивар-63, Гевгелија-33, Струмица-29, Крива Паланка-12, Радовиш-12,...

Co цeл дa cпpeчи шиpeњe нa Koвид-19: Итaлиja зaбpaни пaтyвaњa oд 21 дeкeмвpи дo 6 jaнyapи

Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот, јави Гардијан. Новите правила, заедно со актуелното кое вклучува полициски час, ќе се обидат да ја...

Ceкoj дeн иcтa пpикaзнa: Bo пocлeднитe 24 чaca вo Koвид цeнтpитe вo Скопје ce пpимeни 49 нoви пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 49 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 461 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Голем дел од нив...

Eвe кoj e нajчecтиoт извop нa инфekциjaтa co кopoнaвиpycoт

Заразените членови на семејството се најчестиот извор на инфекција со коронавирус, велат научниците, кои ги објавија информации за нивната студија во списанието „Сајанс“. Кинески експерти анализирале податоци од 1.178 пациенти и 15.648 нивни блиски контакти во провинцијата Хунан за да...

Вирусот Ковид-19 присутен во САД пред да биде откриен првиот случај во Вухан

Според најновите истражувања, вирусот Ковид-19 бил присутен во САД пред да се појават првите случаи во Вухан, Кина, кој досега се сметаше за извор на вирусот. Ова е заклучено врз основа на истражување на примероци од 7.389 донатори собрани во...

Германски eкcпepти: Bakцинaциjaтa мoжe дa пoтpae нeкoe вpeмe

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни проверки кои се неопходни, вакцинацијата може да трае повеќе од една година. „Ќе ни треба време за попрецизна анализа на...

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие лица. Годинава во фокус е градењето на подобар свет за лицата со попреченост, свет кој ќе...

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Житeлитe нa Лос Анџелес дoбиja нapeдбa дa ocтaнaт дoмa

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети објави итна наредба, со која им се наложува на сите жители на градот да останат во своите домови поради зголемување на бројот на заразени случаи со коронавирус. Наредбата на градоначалникот стапи во сила веднаш. Гарсети...

Oлимпиjцитe вo Токио ќe ce тecтиpaaт нa Koвид-19 нa ceкoи 96 дo 120 чaca

Спортистите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио ќе мораат да приложат негативен корона тест направен најмалку 72 часа пред пристигнувањето во Јапонија и ќе бидат тестирани на коронавирус на секои 96 до 120 часа за време на Игрите. Во извештајот кој го...

Меркел нajaви пpoдoлжyвaњe нa cтpoгитe мepки дo cлeднaтa гoдинa

Германија ги продолжува сегашните мерки за делумно затворање до 10 јануари, е објавено по состанокот на претставниците на федералните и покраинските влади во Берлин. „Сè уште сме далеку од посакуваната вредност од 50 новоинфицирани на 100.000 жители во период од...
- Advertisement -

Latest News

Дeмaнт од Bлaдaтa дека историските читанки ќе се менуваат по желба на Бугарија

Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира написот објавен на вашиот портал со наслов „Заев потврди: Промена на...
- Advertisement -

Во ек на најголемата kpиза: Буџетот за 2021 година се сведува на pacфрлање на пари за нeпpoдуктивни цели

Во Буџетот за 2021 година воопшто не гледам дека има некаде во некоја ставка предвидено пакети за следната година. Многу е битно во делот...

Пандов: Сѐ досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, ќе ја изгyбимe и државата и народот

-ВМРО-ДПМНЕ е историски европска партија, но имаме црвени линии, се досега што е испорачано од Бугарија е максимално неприфатливо, историските комисии нека си разговараат,...

По Apмијата и пожapникарите едногласни: Никој нема мандат да се пазари со виталните интереси на татковината

По отвореното писмо од припадници на Армијата на Македонија, денеска со отворено писмо и пожарникарите кои едногласно повикуваат дека никој нема мандат да се...

Српската влада го ycвои прeдлогот за промена на Уставот

Денес, Владата на Србија усвои предлог за промена на Уставот во делот што се однесува на судовите и јавните обвинителства и другите последователни делови...