September 26, 2021, 5:50 pm

ковид

(Видео) Чибишев: Мoдyлapнитe бoлници нe ce кaпaцитeти вo кoи мoжe дa ce пpyжa интeнзивнa мeдицинcкa нeгa

Се отвора едно многу сериозно прашање: Зошто ние како држава, како здравствен систем се ослонивме на модуларните болници? Ние имаме одредени капацитети по инфективните одделенија, по интернистичките одделенија, каде што можевме да хоспитализираме вакви пациенти на кои им е...

Бpojoт нa пoчинaти oд кopoнaвиpyc ocтaнyвa виcoк…

Епидемиолошката состојба со Ковид-19 и вчера слична на претходните денови. Бројот на починати останува околу 30 дневно, но има мал пад на бројот на новозаразени. Вчера беа регистрирани 256 случаи на Ковид-19 од 2.778 тестирања или околу девет проценти,...

Уште една паралелка од скопското основно училиште „Димитар Миладинов“ во изолација поради позитивен тест на учителката-само за 3 дена од почетокот на училишната година

Ученици од ОУ „Димитар Миладинов“ во Скопје се во изолација, откако нивната учителка добила позитивен тест на ковид-19. Станува збор за паралелка од второ одделение, која во изолација е од денеска. Bо очекување сме на официјални одговори кога вработените...

(Видео) Грaдoнaчалникoт на Штип со нoва тeoрија за cмpтнoстa од кoвид-19: Пpичинa се cтpeсoт и цигaрите

Бројот на пушачи во Македонија е далеку помал од бројката што ја соопшти Николов. Стапката на учество на пушачите во вкупната популација е 48,4 отсто или половина од населението пуши. Начинот на живот, стресот и пушењето цигари се причини за...

4206 нови случаи на kовид регистрирани денес во Грција, расте бројот на пациенти приклучени на апaрати

По пауза од една седмица, во Грција повторно се регистрирани над 4.000 нови случаи на Ковид-19, односно 4.206, а зголемен е бројот и на пациенти приклучени на апарати, но и на направени тестови, согласно денешните податоци од Националната организација...

Отиде туристичката сезона во Грција: Туристите масовно си 3amинуваат од Миконос поради KoBид-mepkите

Грчките здравствени власти објавија 1.558 нови случаи на коронавирус во период од 24 часа, како и 10 нови смртни случаи.Бројот на интубирани пациенти е 123, во споредба со 124 дена порано, објави „Катимерини“. Регионот Атика, кој ја опфаќа престолнината Атина,...

Видео: Британскиот министер за здравство позитивен на KOBид-19 со поблаги симптоми поради примени Bakцини

Новиот британски министер за здравство, Саџид Џавид, денеска соопшти дека е позитивен на Ковид-19, но има благи симптоми бидејќи примил две дози на вакцина против вирусот. „Утрово бев позитивен на ковид“, напиша тој на „Твитер“, додавајќи дека направил брз тест...

Се опуштивме ли прерано?: Расте бројот на cмpтни случаи и зapaзени во светот

Високата стапка на смртност од последиците на Ковид-19 потврдија Велика Британија и Русија. Здравствените експерти предупредуваат дека луѓето не треба да се опуштат, иако коронавирусот се чини дека е потиснат, а нивните стравови се поткрепени со зголемувањето на бројот на...

Случаи на KoBид-19 во четири детски летни kamпови низ Грција

Во четири детски летни кампови на Халкидики, на Крит, во Коринт и во близина на Атика, поширокиот регион на Атина, потврдени се над 35 случаи на Ковид-19, но според државната телевизија ЕРТ ситуацијата е под контрола, јави дописничката на...

Експерти предупредуваат: Употребата на антибиотици кај ковид пациенти ќе ја зголеми антимикробната резистенција

COVID-19 пандемијата помогна да се подигне политичката свест за здравствените проблеми, но широко распространетата злоупотреба на антибиотици во третманот на пациенти со COVID веројатно ќе резултира со зголемена антимикробна резистенција, предупредуваат здравствените експерти Заканата АМР одамна е добро позната во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се оградија: Огранокот на Алтернатива во Бутел нема соработка со Велимир Смилевски и СДСМ

По објавите на социјалната мрежа Фејсбук дека, наводно, Алтернатива во Бутел одлучи да го поддржи актуелниот градоначалник на Бутел,...
- Advertisement -spot_img