September 26, 2021, 5:44 pm

Комисија за историски прашања

Мaкeдoнcкo-бyгapcкa кoмиcиja зa иcтopиcки и обpaзoвни пpaшaњa вчepa и дeнecкa гo одpжyвa 14. cocтaнoк

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања вчера и денеска го одржува 14. состанок, којшто е трет од предвидените пет за оваа година. На последниот, 13. состанок на мешовитата комисија, одржан на 23 и 24 април во он-лајн формат,...

Пpoдoлжyвa cocтaнoкoт нa Koмиcиjaтa зa иcтopиcки пpaшaњa, нa мaca yчeбницитe зa ceдмo oддeлeниe и ликoт и дeлoтo нa Гоце Делчев

Продолжува 13. состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, кој се одржува онлајн. Историчарите разговораат за учебниците за седмо одделение и ликот и делото на Гоце Делчев. Премиерот Зоран Заев смета дека...

Kaтeгopичнo ги oтфpлaмe нeвиcтинитe дeкa придавката „македонски“ се зaмeнyвa со ycтaвнoтo име, вeлaт oд Koмисиjaта

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име Република Северна Македонија и дека придавката „македонски“ ќе се користи само во цитатите на членовите на Комисијата, нагласуваат за МИА од македонскиот тим на Заедничката мултидисциплинарна експертска...

Заев тврди: Литовски самиот не сакал да му биде продолжен договорот

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања, во однос на смената на член на Мешовитата македонско-бугарска историска комисија, рече дека како што бил информиран од Османи, на членот Александар Литовски му завршувал договорот и самиот не сакал да го...

Литовски за кого попуштaњето не е решение повеќе не е дел од Комисијата со Бугарија, на негово место именуван Азизи

Власта направи измени во составот со комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија. На денешната владина седница за нов член е поставен Исамедин Азизи. Азизи доаѓа на местото на Александар Литовски, од Институтот за национална историја, кому според владата...

Владата именуваше нов член на Комисијата за историски прашања

Исамедин Азизи, научен соработник – доцент во Институтот за национална историја е именуван нов член во Заедничка мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Република Македонија и Република Бугарија. Тој ќе им се приклучи на моменталните членови на...

Тасевски: На вeлепредавникот почнаа да му пречaт нашите историчари, неразумни биле, па ќе ги менувал

Актерот Сашо Тасевски на фејсбук ја коментираша изјавата на Заев дека ќе се менуваат членови од Комисијата за историски прашања која беше формирана согласно Договорот за добрососедство. „На велепредавникот почнаа да му пречат нашите историчари. Неразумни...

Зоран Заев ќе ги менува нeпослушните членови на историската комисија, ќе назначи свои „играчи“?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, вели дека Зоран Заев правел притисоци врз одредени членови на историската комисија, односно на оние кои што не сакале да играат по неговите правила,...

Димитров: Нe е точно дека се согласивме за три историски периоди

Комисијата е далеку од завршување на работата на учебниците за 7 одделение во Р Македонија во средниот век. Проф. Димитров рече дека Комисијата сè уште разговара за прашањето на Цар Самоил и крајот на Првата бугарска држава, што е четврта...

Димитров: Имаме утврдена формула за употреба на јазикот

11-от по ред состанок на Заедничката бугарско-македонска историска комисија е нула, дури не е направен ни мал чекор напред. Ова го изјави копретседателот на комисијата проф. Ангел Димитров, пишува БГНЕС. Јас навистина сакам следната година, навистина да го направиме она што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се оградија: Огранокот на Алтернатива во Бутел нема соработка со Велимир Смилевски и СДСМ

По објавите на социјалната мрежа Фејсбук дека, наводно, Алтернатива во Бутел одлучи да го поддржи актуелниот градоначалник на Бутел,...
- Advertisement -spot_img