November 27, 2021, 10:09 am

корупција

(Фото) Швajцapcкиoт инcтитyт Global Risk Profile: Македонија 85-та нa paнк лиcтaтa зa кopyпцијa…

Швајцарскиот институт Global Risk Profile кој ја истражува корупцијата во 199 земји во светот излезе со својот најнов извештај. Македонија се наоѓа на ниското 85 место во светот, во група со Палау на 84-то и Брунеи на 86-то место. Во споредба со...

Извештај на ЕК за Македонија: Кopyпциjaтa e pacпpocтранета во многу облacти и ocтaнувa пpaшaње нa зaгpижeнocт

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно е умерено подготвена да го примени правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеење на правото Поглавје – 23. Генерално постигнат е одреден напредок, вклучително и преку зајакнатата судска независност...

Зeмja oпycтoшeнa oд нapкo-кapтeли и кopyпциja: Вo Мексико зa иcчeзнaти ce вoдaт 100.000 лyѓe…

Мексико се прибилижува до тажната бројка од 100.000 лица кои се водат за исчезнати од мексиканскиот Национален комитет за потрага, соопшти денеска Њујорк тајмс. Земјата е опустошена од војната без крај меѓу картелите за дрога, стапката на убиства постојано се...

Груби: Кoрупциjaта е пoстрaшeн виpyс од кopoнавирycот

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денеска, од првиот панел на меѓународната конференција во Скопје порача дека најголемата закана за економиите е корупцијата, а не короната. Почетната основа за економско закрепнување, дополни...

(Видео) Пeндaрoвски потврди дека сме најкopумпиpaна дpжaва

Високата корупција, за жал, стана начин на живеење, и тука имаме прилично многу за домашна задача на домашната агенда. Во тој дел, а тоа го покажува и последниот извештај на Транспарентност, да бидете на 111 место во светот не...

Се продлабочува политичката kpиза: На Бугарија и се зakaнуваат масовни пpoтести

„Economist Intelligence Unit“ (ЕИУ) директно ја споредува ситуацијата во Бугарија со онаа што доведе до продолжени протести со десетици илјади учесници во Романија во 2017-2019 година и Словачка во 2018 година, по убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак, пишува...

ДКСК кoнтpa Заев зa ешaлoнитe кaдe имa кopyпциja

Антикорупциската комисија смета дека нивните постапки кои ги водат за министри, директори и раководители јасно укажуваат дека таканаречениот трет шалтерски ешалон не е во можност да одлучува за случаите кои ги работи ДКСК. Од комисијата нагласуваат дека корупцијата има многу...

Брегу: Kopyпциjaта e гoлeм пpoблeм зa Зaпaдeн Бaлкaн нa пaтoт кoн ЕУ

Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (RCC), Мајлинда Брегу, денеска изјави дека корупцијата е голем проблем во западнобалканските општества на патот кон Европската унија. – Земјите од Западен Балкан мораат институционално да се справат со проблемот со корупцијата, но...

Cтejт Дeпapтмeнт: Кopyпциjaтa e пocтojaн пpoблeм зa вoдeњe бизниc вo Македонија

Корупцијата е постојан проблем за водење бизнис во Македонија иако законската рамка е главно во согласност со меѓународните стандарди, се вели во најновиот Извештај за инвестициска клима за 2021 на американскиот Стејт департмент. Во извештајот за Македонија се забележува дека...

Bлaдa: Cилнo cмe cпpoтивcтaвeни нa кopyпциjaтa

Владата на Македонија со исклучително внимание ги разгледува сите наоди и аспекти од извештајот на Стејт департментот на САД, после што забелешките ќе бидат адресирани до засегнатите чинители со цел уште повеќе да ги зајакнеме антикорупциските политики и да ја...
- Advertisement -spot_img

Latest News

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на Беса транс да поминуваат граница над 100 пати без дозвола? И кој ќарувал од нелегалниот бизнис кој однесе...

Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата, се...
- Advertisement -spot_img