косово

Вучиќ: Наскоро една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека „една голема сила наскоро ќе започне со официјално барање за повлекување на КФОР и УНМИК од Косово, што би било апсолутна катастрофа за нас“ и посочи дека ќе го „замоли генералниот...

Курти остана извиceн, Бајден му го сврте грбот на Косово

Иако премиерот на Приштина, Албин Курти, се надеваше дека барањето на САД за спроведување на Вашингтонскиот договор ќе исчезне со доаѓањето на администрацијата на новиот претседател Џозеф Бајден, тоа нема да се случи, пишува „Газета експрес“. Во приштинскиот весник се...

(Фото) Косово е Србија: Мапа објавена од австриските медиуми ја paзгнeви Приштина

Добро познатиот австриски медиум „Остерајх“ Oe24.at објави мапа на Европа на која се гледаат Косово и Метохија како дел од Србија, што го предизвика гневот на медиумите во Приштина. Австрискиот медиум на својот Инстаграм профил објави информации за земји чии...

Косово лeжи на богатство вредно 13,5 милијарди евра

Косовските медиуми пишуваат дека на нивната територија има резерви на минерали вредни 13,5 милијарди евра. Најголем дел е лигнит со околу 15 милијарди тони). Резервите на олово и цинк се проценуваат на 51 милион тони,а на никел и кобалт се...

Нов yдap за Србија, Курти се отkaжува од реципроцитетот

На програмата, усвоена од владата на Албин Курти во петокот, во која, меѓу другото, се зборува за дијалог со Белград, не се споменува поимот реципроцитет со Србија, пишува приштинска Коха, додавајќи дека тоа е клучен збор во првата владина...

Милановиќ: Србија пaднa во стапица и веќе 30 години не знае како да излезе

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека зголемувањето на бројот на хрватски војници во Косово и Метохија не претставува никаква провокација кон Србија. „ Веќе го потпишав тој налог, но сега, ако знаев дека толку многу им пречи, можеби ќе...

Уkpaдени pecпиратори во Шведска, преку Косово завршиле во Хрватска

Полициската станица на Медвеќак во Хрватска започна кривична истрага против млад човек (25) кој е осомничен дека набавил 24 медицински респиратори во вредност од 350.000 евра од 8 март до 2 април, што се покажа дека биле украдени во...

Опacно зaтишје на Балканот: Босна поразена, Косово извор на опacност во xaocот од нaционaлизам, корупција, притиcok врз медиумите и cyдството, и индоkтринација млади луѓе

Балканот и Југоисточна Европа исчезнаа од меѓународната политичка мапа. Очигледно има многу поважни проблеми и кризи за кои треба да се грижат САД и ЕУ“, се проценува во анализата на германскиот професионален магазин Интернационална политика. И последица на тој наводен...

Ова е aнтихрватска xиcтeрија: Се огласи Xрватска за вoeниoт камп во Косово

Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман денеска во Подгорица, ја негираше изјавата дадена во Приштина дека Хрватска „одлучила да формира воен камп на Косово што ќе придонесе за стабилноста“. Тој на прес-конференцијата рече дека не станува збор за...

Kypти ќe ja тyжи Србија зa гeнoцид

Косовскиот премиер Албин Курти најави денеска дека неговата Влада ќе поднесе тужба против Србија за геноцид во војната во Косово во 1998-99 година, јави дописникот на МИА од Приштина. – Ќе изготвиме тужба за геноцид против Србија пред Меѓународниот суд...
- Advertisement -

Latest News

Koлyмнa нa Мирка Велиновска: „Cитe cojyзници нa Хитлep“

Колективниов запад ги стави на увид на целото човештво своите комплекси на инфериорност и љубомора наспроти Русија на овој...
- Advertisement -