Архива на ознаки косово

ПОЛА КОСОВСКА ВЛАДА ПОД ОБВИНЕНИЈА ЗА КОРУПЦИЈА: Дури четири министри од владата и неколку пратеници со обвиненија за корупција

 • September 28, 2018
 • Коментари
Косовското Јавно обвинителство има покренато обвиненија против неколку членови на владиниот Кабинет за „злоупотреба на службената должност“ и за „корупција“, а со проблеми со законот се соочуваат и повеќе пратеници во косовското Собрание, пишува денеска весникот „Зери“ по повод апсењето на двајца пратеници, обвинети за закани кон обвинители. Претставници на граѓанскиот сектор за весникот велат […]

Вучиќ му порача на Харадинај: „Немој да се силиш”

 • March 30, 2018
 • Коментари
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска му порача на Харадинај дека не треба да „се сили”. – Да се формира СЗО, ние исполнивме се што ветивме, уште колку да чекаме? Ќе почекаме да видиме дали се лажговци и манипулатори, се надевам Тачи и Харадинај ќе го исполнат ветеното, вели тој. Вели скеогаш се моќни и […]

НАПНАТОСТА РАСТЕ И НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ:Ѓуриќ и Харадинај ги вкрстија копјата на Фејсбук и Твитер!

 • March 29, 2018
 • Коментари
Инцидентот од северот на Косово, кој започна во понеделникот, 26 март, кога е уапсен директорот на Канцеларијата за КиМ, се прели на социјалните мрежи бидејќи Марко Ѓуриќна преку Твитер му одговори на Фејсбук постот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај.   Тој во текот на вчерашниот ден на ФБ напиша дека нема да има поделба на […]

(Видео)СРПСКИ АВИОНИ ЛЕТАЛЕ НАД КОСОВО:Косоварите се исплашија

 • March 28, 2018
 • Коментари
Претседателот на општина Прешево – Шќиприм Арифи, вели дека српски авиони го прелетале воздушниот простор на границата меѓу Косово и Србија, пренесува Lajmi.net. Прелетувањето на авионите на војската на Србија предизвикале загриженост меѓу тамошното население, пишуваат албанските медиуми. Арифи ги повикал граѓаните „да се воздржат од провокации“. Албанските портали објавија и снимки од авионите, кои […]

ВУЧИЌ ПОВТОРНО РАЗГОВАРАШЕ СО ПУТИН: Русија нема да стои настрана ако продолжат провокациите

 • March 28, 2018
 • Коментари
Председателот на Русија  Владимир Путин и председателот на Србија Александар Вучиќ разговарале телефонски за решавањето на проблемот со Косово, соопшти прес-службата на  Кремљ. Разговорот е по барање на српската страна. „Разговарано е за проблемот за решавање на косовската криза во контекст на провокативната акција која приштинските власти ја превземаа на 26. март против директорот на […]

БАЛКАНОТ СТАНА ДЕПОНИЈА ЗА ЕВРОПАСКАТА УНИЈА:Од Белгија во Косово се извезувало месо старо 12 години

 • March 16, 2018
 • Коментари
Белгиските власти затворија кланица која ги фалсификувала податоците за рокот на траење на месо и месни производи, и во нив ставала класичен отпад. Погодени се повеќе земји- меѓу нив и Косово. Според Системот за итно предупредување на ЕУ за безбедност на храна,со скандалот се погодени Белгија, Холандија, Луксембург и Велика Британија. Медиумите јавуваат дека големите трговски […]

ОД КОСОВО И АЛБАНИЈА СТИГААТ УЧИТЕЛИ ЗА АЛБАНСКИ ЈАЗИК: Законот за двојазичност од корен ќе ја смени етничката карта на Македонија

 • March 15, 2018
 • Коментари
Не само пред изборите во 2016 година, туку цела година претходно ВМРО ДПМНЕ и низа медиуми, новинари, експерти и интелектуалци предупредуваа дека донесувањето на законот за двојазичност од корен ќе ја смени етничката карта на Македонија, нејзиниот културен баланс и традиционалните вредности. Дека ќе има доселувања од Косово и Албанија во централниот и југоисточниот дел […]

ДАЧИЌ ЈАСНО ГО ПОТВРДИ СТАВОТ: Не постои уцена која може да ја натера Србија да го признае Косово

 • March 9, 2018
 • Коментари
Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Белград е за продолжување на дијалогот со Приштина, но дека врз основа на досегашното искуство смета дека дел од меѓународната заедница и Албанците од Косово го лажат српскиот претседател Алекасандар Вучиќ и дека не сакаат компромис, туку само признавање на независноста. Не постои уцена која […]

ЕГЗЕКУТОРОТ НА СЛОБОДА:Поранешниот командант во ОВК ослободен од обвинението за воено злосторство

 • March 9, 2018
 • Коментари
Фатмир Лимај, актуелен пратеник во косовското Собрание и поранешен командант во Ослободителната војска на Косово (ОВК), е ослободен од обвиненијата за воено злосторство.   По повеќе од 18 месеци од покренуивањето обвинение, Основниот суд во Ѓаковица го ослободи Лимај од обвиненијата, бидејќи „не се докажани елементите на кривично дело“. Обвинителство пред година и половина го обвини […]

РAMA: Албанија и Косово за десет години може да имаат еден претседател

 • February 19, 2018
 • Коментари
Албанскиот премиер, Еди Рама, на свечената седница на косовскиот Парламент предложи еден сенационален претседател и една национална безбедносна политика за Албанија и Косово. Рама истакна дека за десет години двете земји ќе може да имаат еден претседател. „Косово и Албанија ќе имаат една надворешна политика, а не само амбасади. И дипломатското претставување ќе биде исто, […]
Страница 1 од 212 »