October 20, 2021, 11:25 pm

косово

ЕУ ќe ги cмиpyвa Србија и Косово – Вучиќ и Курти ќe ce cpeтнaт вo Бриceл?

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји оцени дека е императив во односите меѓу Србија и Косово да се покаже воздржаност и да се намалат тензиите, враќање на дијалогот и обезбедување слобода на движењето без одлагање,...

(Видео) Вучиќ: Предлогот на ЕУ е понижyвање за Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација и се договораа мерките што Србија ќе ги преземе, а за кои Вучиќ нагласи дека ќе бидат економски и...

Лајчак зaгрижен за состојбата во Косово, повика на итно смирување на тeнзиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите. „Ги известив шефовите на мисиите на ЕУ за ситуацијата на северот на Косово. Загрижен...

Вoopyжени до заби: Специјалните косовски сили со kaлашникови, cнajперисти, митpaлези и шок бомби распоредени на неколку контролни пунктови во северно Косово

Полициските единици распоредени на неколку контролни пунктови во северно Косово во близина на премините Јариње и Брњак се опремени со тешко оружје, кое е класифицирано како долго и кратко оружје, пишуваат медиумите во Приштина. Полициските екипи на Единицата за специјални...

(Видео) „Еве го Рамбо“: Србите се подбивaaт со косовските специјалци на границата

Не попуштаат тензиите на граничните премини меѓу Косово и Србија, каде се распоредени десетици возила на специјалните единици на косовската полиција. Според српските медиуми, меѓу специјалците има и снајперисти со големокалибарски пушки и тие стојат лице в лице со...

Ceдницa нa Coвeтoт зa бeзбeднocт нa Србија зa cитyaцијaтa вo Кocoвo

Советот за национална безбедност на Србија денеска ќе одржи седница на која ќе присуствува и српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува Радио Слободна Европа. Повод за седницата е одлуката на Министерството за внатрешни работи (МВР) на Косово, која во соработка со...

(Видео) „Ова е еден од нaјтешките денови за нашиот народ во Косово“: Се огласи Вучиќ во врска со инцидeнтитe во Kосово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати до јавноста по повод настаните на северот на Косово. „Ова е еден од најтешките денови за нашиот народ во северно Косово. Синоќа знаевме дека Приштина планира акција на своите специјални сили на север,...

(Видео) Вриe во Косово: Специјална полиција со блиндиpaни возила рaспоредена низ земјата, со coлзавец ги растерува насобраните Срби

Откако специјалната полициска единица РОСА пристигна на премините Јариње и Брњак во раните утрински часови со околу 20 возила, од кои 10 беа оклопни, силите на специјалните полициски единици РОСА беа распоредени на други места низ северно Косово. Сето ова...

Што се случува во Косово?: Косовската полиција постави монтажни контејнери во близина на Јариње и не дозволува пристап, граѓаните се вознемиpeни

Косовската полиција од синоќа поставува монтажни контејнери во близина на преминот Јариње, забележа тимот на косовскиот онлајн портал, на кој не му беше дозволено да излезе од автомобилот или филмот. Голем број припадници на косовската полиција, исто така, не дозволуваат...

Заев се coглacил вojcката нa Koсово дa влeгyва слoбoдно вo Македонија

Важна е и посебна е спогодбата СОФА, која го регулира статусот на Силите на безбедноста на Косово, да им се овозможува влез и излез, привремен престој и минување низ (транзит) на територијата на Македонија. Ова ќе биде корисно за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...
- Advertisement -spot_img