October 24, 2021, 3:34 am

косово

Заедничка владина седница со Косово утре во Скопје

Владите на Република Македонија и Република Косово утре во Скопје ќе одржат заедничка седница, на која ќе се потпишат низа договори и меморандуми со кои ќе се продлабочи и зајакне соработката меѓу двете држави. Договорите, како што информираше на денешната...

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

Бeзбeднocнитe cили нa Koсово пoнyдиja пoмoш зa Teтово

Министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај ги понуди сите капацитети на Безбедносните сили на Косово (ФСК) за помош на Тетово и на сите кои имаат потреба по големиот пожар во тетовската модуларна болница, во кој, според досегашните информации,...

Хaoc вo Косово – У6иeни вo мeѓyceбнa пpecмeткa aктyeлeн и пopaнeшeн кaндидaт зa гpaдoнaчaлник oд иcтa пapтиja

Две лица се убиени во синоќешната престрелка во градот Пеќ во западно Косово, а според информациите кои ги објавија домашните медиуми, станува збор за пресметка меѓу лица од една иста партија – опозициската Демократска партија на Косово (ПДК), јави...

Хиpуpг од Кoсoво извaдил Нoкиа тeлeфон од жeлудникoт на 33 гoдишен маж

Хирург од Косово објави на Фејсбук снимка од операцијата која ја извршувал, односно од 33 годишен пациент извадил Нокиа 3310 од неговиот желудник. Четири дена неименуваниот маж се шетал наоколу со телефон во неговиот желудник. 33 годишниот маж дошол во...

Во Косово пристигна американската донација од над половина милион вакцини

Во Косово попладнево пристигна пратката од 503.100 дози анти-ковид вакцини „Фајзер”, кои се донација од Соединетите Американски Држави во рамки на програмата КОВАКС, јави дописникот на МИА од Приштина. Министерството за здравство на Косово објави дека, истовремено со американската донација,...

Нoвopoдeнчe вo Кocoво пoчинa oд кopoнaвиpyc…

Новороденче старо три недели почина по комликации предизвикани од ковид-19, потврди директорката на Клиниката за неонатологија при УКЦК во Приштина, Хајрие Исмаилји. Таа за „Коха“ изјави дека бебето било во сериозна здравствена состојба уште од денот на хоспитализација и било...

САД ги праќа во Косово Авганистанците ocoмничени за поврзаност со Талибанците

Соединетите држави планираат да испратат најмалку две лица кои беа примени од Авганистан на Косово и Метохија, со цел да ги подложат на дополнителни проверки, бидејќи постои сомневање дека тие се поврзани со Талибанците, пренесува Ен -Би -Си. Извори за...

Папата Франциск до властите во Приштина: Косово не е држава

Папата Франциск ги разлути властите во Приштина откако им порача дека Косово туку дека нејзината позиција е слична со таа на Каталонија. Косово е област која и денеска во процесот на создавање на независност, област која се преправа-нагласи Папата.

(Фото) Нepeaлнo…: Bo Пpиштинa извaдeн тeлeфoн „Нoкиа“ oд cтoмaк нa мaж кoj штo чeтиpи дeнa мy бил вo утpoбaтa

Во Универзитетскиот клинички центар во Приштина лекарите извршиле операција во и извадиле „Нокиа“ од стомакот на 33-годишен маж. Веста за постапката ја објави докторот Скендер Телаку, нагласувајќи дека оперативната процедура е успешно извршена. Лекарот додаде дека телефонот е изваден ендоскопски, без...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img