October 27, 2021, 5:35 am

косово

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го претвори СДС во криминално-мафијашка структура

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека „Зоран Заев го претвори СДС во криминално-мафијашка структура“. – Пратеникот на СДС, Мухамед Зекири се фотографираше со дел од членовите на семејството Гаци, познато по брутални криминали на Косово. Мухамед Зекири е човекот кој е директната врска...

ВО КОСОВО СЕ ГЛАСА ЗА ДОВЕРБА НА ВЛАДАТА: Полицијата на нозе

Денес треба да биде одржана седница на косовскиот парламент на која ќе се гласа доверба на владата. Главниот проблем е спорната демаркација на границата со Црна Гора. Барањето за гласање недоверба на владата ја поднесе Иницијативата за Косово со поддршка...

ВЕСЕЛИ: Војската на Косово ќе биде формирана наредните денови

Претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели најави дека армијата на Косово ќе биде формира во текот на следните денови и тоа со едногасна одлука на Парламентот. – Нормално нашите партнери посакуваат да имаше консензус. Трансформацијата на Косовските безбедносни сили (КБС)...

САД ЛУТИ НА ТАЧИ: Ќе не принудите да ја преиспитаме нашата билатерална соработка со безбедносните сили на Косово, како и нашата долгорочна помош за...

Американскиот амбасадор во Приштина Грег Делави, реагираше во врска со изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи, порачувајќи му дека безбедноста на Косово зависи од неговите партнери. – САД смета дека безбедноста на Косово зависи од квалитетот на неговите партнерства. Ние...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img