December 2, 2021, 5:20 am

кошарка

Мaкeдoнските кoшaркари забeлежaа убeдливa побeдa прoтив Слoвaчка

Македонската кошаркарска репрезентација забележа убедлива победа против Словачка со 69:47 во рамки на претквалификацискиот турнир за Светското кошаркарско првенство. На дуелот одигран во СЦ „Јане Сандански“ избраниците на селекторот Драган Бајиќ, уште од самиот почеток ја покажаа својата одлучност да...

(Видео) Hoвo кoшapкapcко чyдo oд Кина: Имa caмo 14 гoдини a вeќe e виcoкa 2,13 метри

Ученичката Жанг Жиу има само 14 години, но многумина веќе ја гледаат како нова кошаркарска ѕвезда од Кина. Жиу е висока 2,13 метри, а кошаркарските стручњаци сметаат дека таа ќе биде новата ѕвезда на Кина. Секако тоа е нешто очекувано...

Србија по втор пат европски шампион во кошарка

Женската кошаркарска репрезентација на Србија по втор пат ја освои титулата на континенталните шампионати. Во вечерашното финале, во Валенсија, Србинките ја совладаа Франција со 63-54 и го повторија успехот од 2015 година, кога против истиот ривал дојдоа до својата прва...

Пoзитивeн Koвид тecт гo oдлoжи мeчoт Македонија – Италија

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и на Италија кој е дел од квалификациите за настап на ЕП 2022 е одложен, поради позитивен ковид-тест во таборот на нашиот национален тим. Раководството на нашата федерација доби информација од ФИБА дека поради позитивни случаи на присуство на...

Вучиќ по втор пат стана бруцош,сака да биде кошаркарски тренер

Претседателот на Србија по втор пат официјално стана бруцош. Александар Вучиќ присуствуваше на свечениот прием на бруцоши во Високата спортска школа, а фотографиите ги објави на својата страница на Инстаграм @ futuresrbijeav. „Среќен сум што по многу години почнувам да ги...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...
- Advertisement -spot_img