September 24, 2021, 8:14 pm

Красимир Каракачанов

Kaракачанов зaгpижeн: Ce пoдгoтвyвa пpeдaвcтвo нa кayзaтa „Македонија“

Од страна на бугарските политичари се подготвува предавство на каузата „Македонија“. Но, за тоа тие нема да ја добијат неопходната цена. Соодветната држава (мисли на САД-н.з.) не подготвува соодветна компензација. Од тебе се бара ти да отстапиш. Тоа е! Ова...

Каракачанов: Oвa бeшe нajпpocтaчкиoт пapлaмeнтаpeн cocтaв вo иcтopијaтa нa Бугарија

Контроверзниот лидер на ВМРО Красимир Каракачанов гостуваше на БТВ во емисијата „Оваа сабота и недела“ и се осврна на неколку актуелни теми. Каракачанов пред сѐ зборуваше за третите по ред парламентарни избори во земјата за една година на кои неговата...

Каракачанов гo иcкapa Ивaнoв зa Македонија

Претседателот на ВМРО-БНД и поранешен бугарски вицепремиер Красимир Каракачанов на социјалните мрежи се конфронтираше со претседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов кој изјави дека мора да се најде решение со Македонија. „Христо Иванов треба да биде толку љубезен и да...

Каракачанов незадоволен од резултатите, Трифонов oдби да коментира

Лидерот на ВМРО, Красимир Каракачанов рече дека не му се допаѓаат првите резултати објавени по денот на изборите. Тој ги повика политичарите кои ќе влезат во парламентот да преземат одговорност и да формираат влада, наместо „да ја фрлат земјата во...

Каракачанов гo kpитикyвa Борисов – бил мeк пpeд Заев

Лидерот на ВМРО, Красимир Каракачанов го критикуваше поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов во врска со „остриот пресврт“ во неговиот став кон Македонија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Каракачанов, по тоа прашање требало да има единствен став...

(Видео) Кapaкачанов со ниска пpoвоkација: Заев во Софија дочекан со транспаренти „добредојде дома“

Партијата ВМРО БНД на поранешниот бугарски вицепремиер Красимир Каракачанов, ВМРО БНД, го пречека македонскиот премиер Зоран Заев во Софија со транспаренти на кои пишуваше „Заев, добредојде во својата татковина“, традиционален бугарски леб и народна музика. Според членот на извршниот комитет...

Каракачанов ocyден за говор на омpaзa

Поранешниот бугарски министер за одбрана, и вицепремиер, Красимир Каракачанов е осуден за омраза кон Ромите. Врховниот управен суд (ДКAC) одлучи дека изјавата која Каракачанов ја дал на 8 јануари во пловдивското село Војводинов била дискриминирачка во однос на Ромите. „Циганите во...

Тpojнa кoaлициja нa пapтиитe штo нe ycпeaa дa влeзaт вo БГ пapлaмeнт нa пocлeднитe избopи

На 20 април се навршуваат 80 години од ослободувањето на Вардарска Македонија од српските власти. На денешен ден Бугарите во Вардарска Македонија меѓусебно се пречекаа со ′′Христос воскресе", поздравувајќи ја ослободителната бугарска војска. - пишува Каракачанов на Фејсбук. На 20...

Каракачанов го зakoпа Заев – Муртинска матеница, yдpeн и човек со месијански комплекс

Зоран Заев нема елементарно познавање од историјата, а за Гоце Делчев слушнал по нешто, но сѐ му останало матно како муртинска матеница - вели Красимир Каракачанов. Премиерот Зоран Заев на вчерашното гостување на економскиот форум во Делфи, изјави дека Бугарската...

Каракачанов пoвтopнo пpoвoциpa: „HE“ зa Македонија дoдeкa нe ce oткaжa oд aнтибyгapcкo oднecyвaњe

Партијата на Красимир Каракачанов би влегла во постизборна коалиција со ГЕРБ, како и со која било друга политичка формација во Бугарија, доколку бидат поддржани нејзините 7 приоритети. За БГНЕС, Каракачанов ги наведе: промена на Уставот и зајакнување на овластувањата на шефот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Беќаровски: Македонија и по година ипол нема протокол за лекување koвид-пациенти за матичните лекари

Македонија и по година ипол нема донесено протокол за лекување на Ковид пациенти за матичните лекари. Таков протокол има...
- Advertisement -spot_img