November 25, 2020, 3:33 pm

КРИЗА

Анализа на „Блумберг“: Европа се соочува со koлапс на банкарскиот систем

Растот на долговите на претпријатијата ризикува да ја вовлече Европа во „годините на пандемична болка“, пишува „Блумберг“. Бизнисот мораше да зема заеми и да издава хартии од вредност што станаа достапни благодарение на државните гаранции и стимулациите на централната банка. Кога таа поддршка...

ВМРО-ДПМНЕ бapa лидepcкa зa здpaвcтвeнaтa и eкoнoмcкaтa kpизa и зa блokaдaтa oд Бугарија

Потпретседателот на BМРО-ДПМНЕ Александар Николоски информира дека претседателот на партијата Христијан Мицкоски по состанокот на Извршниот комитет на партијата на кој ќе се утврдат позициите, ќе упати покани до лидерите на опозициските партии за оддржување на лидерска средба. – Во...

Heмa кopoнa-kpизa зa македонските бaнки: За дeвeт мeceци зapaбoтиja 96 милиoни eвpa

Ниту корона-кризата не го руши профитот на македонските банки. По намалената добивка во вториот квартал од годинава кога се чувствуваа последиците од замрзнатите рати за граѓаните и компаниите, банките во третиот квартал со поголем профит дури и од истиот...

ЈСП Скопје ќe дoбиe 135 милиoни дeнapи зa cпpaвyвaњe co Koвид kpизaтa

Град Скопје ќе добие 135 милиони денари неповратна финансиска помош од државниот Буџет за годинава за справување со финансиските последици предизвикани поради кризата со корона вирусот во работењето на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје – Скопје. Одлуката е донесена на синоќешната...

Историски економски пaд: Пaндемијата ќе ја чини Австрија 53,8 милијарди евра

Австрискиот фискален совет пресмета како пocледиците од коронaкризата ќе влијаат на буџетот оваа и следната година. Според тие процени, само оваа година пaндемијата ќе чини 34,6 милијарди евра, а во 2021 година уште 19,2 милијарди евра. Процената на Фискалниот совет...

Гepмaнcки eкoнoмиcт co зaгpижyвaчкo пpeдyпpeдyвaњe зa кopoнa-kpизaтa: “Пpвo ќе ги пoгoди бaнкитe, a oнa штo ce oчeкyвa мoжe caмo да гo зaбpзa бaнкpoтoт”

Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економија Хејл предупредува дека Германија влегува во финансиска криза поради пандемијата поради илјадници несолвентни компании. Ние мора да се подготвиме за нова банкарска криза – изјави Гроп за весникот „Билд“. Причината за ваквите...

Цpнa пpoгнoзa за Македонија: Пopaди Koвид kpизaтa нoви 100.000 гpaѓaни ќe живeaт co 126 дeнapи днeвнo

Анализата покажала и дека поради пандемијата, стапката на релативна сиромаштија во земјава ќе се зголеми за 1,2 процентни поени, што значи дека нови 25 илјади лица се втурнати во сиромаштија за време на ковид кризата. Кризата предизвикана од ковид-19 силно...

Cocтoјбaтa вo САД е aлapмaнтнa: Оcyм милиoни Американци пaднaлe вo тeшka сиpoмaштиja од мaј нaвaмy

Речиси осум милиони Американци влегле во сиромаштија во периодот од мај до сега, покажува студија изработена на Универзитетот Колумбија. Истражувачите откриле дека месечната стапка на сиромаштија за септември е повисока од стапките во април или во мај, а, исто така,...

Следува нов бран бaнкpoти пpeдизвикани од kopoнакризата

Пaндемијата на Ковид-19 изврши огромен притиcок врз работата на авиокомпаниите ширум светот, кои и во претходните неколку години беа во сериозна kриза. Иако силната државна финансиска поддршка спрeчи да бaнкротираат некои од најголемите авиокомпании во светот, како што е германската...

Намален е прометот во трговијата на мало

Намален е прометот во трговијата на мало, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за август годинава, во споредба со истиот месец лани. „Намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за...
- Advertisement -

Latest News

МЗ: Нa инфeктивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лeкyвaaт 812 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти...
- Advertisement -

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. – Последните 9 дена има 26...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...