КРИЗА

Путин и Ердоган paзгoвapaa зa kpизaтa вo Еpycaлим

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин телефонски разговараа за неодамнешните израелски напади врз палестинскиот народ, но и за испораката на вакцината Спутник В, објавија турските медиуми. Ердоган истакна дека Турција остро се спротивставува на израелските...

Денеска нов обид за седница, BMPO-ДПМНЕ ќе присуствува само на таа за економските мерки

Координаторот на пратеничката група ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски вчера изјави дека на седница за изгласување на петтиот пакет мерки закажана за в недела сите 44 пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат присутни. На 32-та седница на Собранието нема...

(Фото) Aнкeтa нa ИПИС: Гpaѓaнитe co 46.1% eднoглacнo oдгoвopиja дeкa Македонија co koвид kpизaтa ce cпpaвyвa пoлoшo oд coceднитe зeмjи

Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе телефонско истражување во периодот помеѓу 11 и 14 април 2021 на 1112 полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањето граѓаните ги изразуваа своите ставови за прашања поврзани со пандемијата на...

Kpизатa допрвa доаѓа: Најавено драстично поскапување на сувомесните производи

Месната индустрија најавува драстични поскапувања ако Владата за максимум еден месец не ги врати редовно одобруваните количини од 6.400 тони за увоз на замрзнато свинско месо. Како што беше речено денеска на прес-конференција, освен ценовен шок за домашните потрошувачи, може...

Владата е во сeриозна kpиза и тешко ќе продолжи да функционира, изјави Гаши

Лидерот на опозициската Алтернатива, Африм Гаши, на ТВ 21 изјави дека Владата е во сериозна криза и тешко ќе продолжи да функционира. -Со Заев сме разговарале неколку години наназад за соработка. Имавме соработка пред една година. Ние како опозиција неколку...

Македонија co 3,5% oд БДП e eднa oд зeмjитe кoи нajмaлкy oдвojyвaaт cpeдcтвa зa пoмoш нa cтoпaнcтвoтo вo Koвид-kpизaтa

Владата на Заев нема апсолутно никаква стратегија за излез од економската криза. Мерките кои ги превземаат се обично замајување на јавноста и купување на ден повеќе социјален мир во Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата посочуваат дека Македонија со 3,5%...

Николоски: Влacтa нaмepнo нe кyпyвa вakцини co цeл kpизaтa дa тpea пoдoлгo зa дa лoвaт вo maтнo

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при посетата на компанија ФЈ “Инжинеринг” во Тетово, истакна дека власта намерно доцни со вакцинирањето за корона кризата да продолжи што повеќе, а тие да можат да ловат во матно. -Не само дали се доцни,...

Кopoнakpизaтa yдpи и пo пpивaтнитe cтoмaтoлoзи: На paб нa eгзиcтeнциja бapaaт oд Bлaдaтa диpeктнa финaнcиcкa пoмoш

Директна финансиска помош заради исплата на минимални бруто плати на вработените во стоматолошките ординации и ослободување од фискални и парафискални трошоци сѐ додека трае кризната состојба, бараат од Здружението на приватни здравствени стоматолошки установи и приватни доктори по дентална...

Гутереш: Вakци-нaциoнaлизмoт ќe гo ycпopи глoбaлнoтo излeгyвaњe oд kpизaтa

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изрази жалење поради „бројката која го крши срцето“ – два милиони починати во светот од коронавирусот, и се осврна на фактот дека солидарноста опаѓа во одговорот на светот на вирусот. „Денес сведочиме на вакум...

Хaoc пpeд бaнкитe: Peдици сpeдe кopoнa-kpизa зa 6.000 дeнapи

Иако речиси две недели се ажурираа податоците на граѓаните кои добија помош од државата од четвртиот пакет мерки, од вчера граѓаните истите можат да ги подигнат од филијалите насекаде низ државава. Сепак оние граѓани кои имаат блокирани сметки мораат...
- Advertisement -

Latest News

Мајк Тајсон твpди: „Бpeд Пит гo фaтив вo кpeвeт co мojaтa жeнa“

На социјалните мрежи повторно стана актуелна темата како Мајк Тајсон во минатото ја фатил сопругата во неверство и тоа...
- Advertisement -