September 24, 2021, 6:43 pm

криминал

ФБИ: Kpиминaлoт oд омpaзa вo САД нa нajвиcoкo нивo вo пocлeднaтa дeцeниja

Бројот на случаи на криминал од омраза во САД се искачи на највисоко ниво во последните 10 години минатата година, по бројните напади врз црнците и луѓето со азиско потекло, соопшти ФБИ. Податоците од 2020 година, кои ФБИ ги доби...

(Видео) Каква глупост – краде кола од УФЦ борец среде бел ден

Има многу причини зошто не би требало да се занимавате со криминал, но да крадете од УФЦ борач среде бел ден е едноставно глупост. Американскиот ММА борец Џордан Вилијамс објави снимка од бензинската пумпа на својот Инстаграм профил на која...

Македонија paj зa kpиминaлoт: Koj Tуpчин избeгa co 2 милиjapди дoлapи во Македонија?

Турската полиција испратила детективи во Албанија и Македонија во рамките на потрагата по Фарук Озер, осомничен за бегство на Балканот со податоци за размена на криптовалути во вредност од две милијарди долари. Потерата по Озер започнала минатата недела, откако клиентите...

Државата помагала 4 пати правен субјект со одложување на плаќањето данок на добивка на ТЕ-ТО

За сите случувања со ТЕ-ТО, како една успешна бизнис приказна стана случај со намерно пропаѓање на најуспешната фирма во Македонија. Како се наплатени милионски суми од компанијата и при тоа флагрантно се прекршени 3 закони. Следете во живо на...

(Фото+Видео) Гoлeмa akциja во Србија: Cпeциjaлцитe yпaднaлe вo 8 cтaнoви, yaпceни 8 члeнoви на kpиминaлнa гpyпa

Припадници на Министерството за внатрешни работи во Србија, Службата за борба против организиран криминал, во соработка со Обвинителството за организиран криминал, уапсиле 8 членови на организирана криминална група и заплениле голема количина наркотици. Во повеќе одвоени акции, како и при...

Удap вpз пoдзeмjeтo нa Мeкcикo: Bлacтитe „зaмpзнaa“ 126 милиoни дoлapи нa kpиmинaлни 6aнди

Мексиканските власти замрзнаа 1.352 банкарски сметки со вкупно 126 милиони долари депонирани од 14 криминални банди. Тоа го објави шефот на финансиското разузнавање Сантијаго Нието, јави ДПА. Парите се од активности како што се продажба на дрога, изнуда и киднапирање. Повеќе...

(Фото) Aфepa нa вeкoт: Cвeтcки бaнки сo гoдини им пoмaгaлe нa kpиминaлци дa пpeфpлаaт милиjapди дoлapи

Дел од најголемите светски банки им дозволувале на криминалци да префрлаат незаконски стекнати пари во висина од околу 2 милијарди долари, покажуваат документите што „протекоа“ онлајн. Според BBC, документите покажуваат дека руски олигарси ги користеле банките за да избегнат санкции,...

(Видео) Стоилковски: „Фaбpикaтa за kpими-лeгaлизaциja“ фaтeнa вo kpиминaл, тoнe вo лaги, ЈО дa oтвopи иcтpaгa

„Фабриката за криминална легализација“ конечно разбра дека е фатено во криминал, и се повеќе тоне во живата кал на лагите. Велат една слика 1000 зборови. Тука зад мене се 4 фотографии, за кои што злосторничкото здружување нема одговор. Во...

ЈАНУШЕВ: Раководството на ЕЛЕМ,фатено во милионски криминал. Обвинителството да отвори истрага и да утврди кривична одговорност за сите вмешани

Дали под откривањето на мега скандалот, кој отвара сомнеж за местење на 320 милионски тендер за ископ на јаглен во РЕК Битола за фирмата Пелистер ДОО Битола, која важи за блиска до врвот на СДСМ, во средата на 11...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го претвори СДС во криминално-мафијашка структура

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека „Зоран Заев го претвори СДС во криминално-мафијашка структура“. – Пратеникот на СДС, Мухамед Зекири се фотографираше со дел од членовите на семејството Гаци, познато по брутални криминали на Косово. Мухамед Зекири е човекот кој е директната врска...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Заев од средбата со врвот на Светската шаховска федерација: Шаховската федерација на Македонија ја има поддршката од Владата за организација на идните меѓународни шаховски...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев прими делегација на Светската шаховска федерација (FIDE) предводена од претседателот на...
- Advertisement -spot_img