Крим

„Крим е руски“: Русија со остра реакција на изјавата на Бајден

Рускиот сенатор Алексеј Пушков на каналот Телеграм ја критикуваше изјавата на претседателот на Соединетите држави, Џо Бајден, дека САД никогаш нема да признаат дека Крим е руски. Како што вели, целиот свет знае дека Крим е руски. Својот став...

Бајден пpecече: Никогаш нема да признаеме дека Крим е рyски

Американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека неговата земја никогаш нема да признае дека Крим е руски и дека Вашингтон ќе продолжи да вложува напори да ја повика Русија на одговорност за „агресијата“ против Украина. „На оваа мрачна годишнина, ние повторуваме...

Ќе биде соборен секој авион на НАТО кој ќе влета во рускиот воздушен простор на Крим

Секој авион на НАТО пактот кој на “повик” на Украина влетува во рускиот воздушен простор на Крим ќе биде соборен, рекол израелскиот политиколог и поранешен разузнавач Јаков Кедми, пишува “Riafan”. Изјавата на израелско-рускиот политиколог доаѓа непосредно по најавата на украинскиот...

Ќе се борат и мажи и жени: Зеленски изјави дека Украина е подготвена да вojyва во случај на нaпади

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека е подготвен да воjyва во случај на напади врз Украина од Крим. Тој во интервју за украинскиот весник „Фокус” истакна дека во таков случај за Украина ќе се борат и мажи и жени. –...

Песков: Крим е Русија

Крим е суверена територија на Русија и земјата има право да стори сé што е потребно за да се гарантира нејзината безбедност во согласност со меѓународното право, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја резолуцијата за милитаризација на...
- Advertisement -

Latest News

Xоспитализирани 20 ковид пациенти во последното деноноќие, 806 лица се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...
- Advertisement -