September 26, 2021, 9:03 pm

криптовалути

Тpгoвец со кpиптoвaлyти пopaчyвa: Cлeдниoт мeceц ќe имa ekcплoзиja нa Биткoинoт

Познат трговец со криптовалути предвидува дека следниот месец се очекува „експлозија“ на биткоинот. Потенцијално, Биткоинот би можел да го достигне своето највисоко ниво на почетокот на следниот месец. Вајс тврди дека вредноста на оваа критовалута може да „експлодира“ во октомври,...

Србинка зaгинa oд cтpyeн yдap кoпajќи кpиптoвалyти

Со неодамнешниот пораст на цените на пазарот за дигитални производи, криптовалутите се вратија во центарот на вниманието на јавноста во Србија, пренесува Блиц Бизнис. За многумина, кои се скептични и несигурни во врска со инвестициите и тргувањето со акциите преку криптовалути,...

Гoлeмo иcтpaжyвaњe: Дaли кpиптoвaлyтитe зa 5 дo 10 гoдини ќe ги зaмeнaт пapитe? – aнкeтиpaни 1.280 виcoки финaнcиcки мeнaџepи

Големото истражување спроведено од консултантската компанија Делоит врз 1.280 вработени (главно на високи менаџерски позиции) од финансискиот сектор покажа дека огромното мнозинство од нив веруваат дека иднината на финансиите е поврзана со блокчејн и криптовалути. Аналитичарите посочуваат дека пандемијата на...

PayPal cтapтyвa co купoпpoдaжбa нa кpиптoвaлyти во Велика Британија

„PayPal Holdings Inc” (PYPL.O) ќе им овозможи на клиентите во Велика Британија да купуваат, продаваат и чуваат биткоини и други криптовалути почнувајќи од оваа недела, соопшти компанијата, пренесува „Reuters”. Распоредот, што го означува првото меѓународно проширување на услугите за крипто-валути...

Биткоинот достигна вредност од 50.000 долари

Биткоинот го продолжи трендот на закрепнување, достигнувајќи вчеравечер вредност од 50.000 долари, наведе CoinDesk. Тоа е највисоката вредност на водечката светска криптовалута во последните повеќе од три месеци, пренесе телевизијата Си-Ен-Би-Си. Оваа дигитална валута во април го забележа историскиот максимум од...

По криптовалутите дојде и крипто-облека

Кога купувате злато, гледате што сте купиле. Истото не може да се каже за крипто -валута, која всушност не постои. Меѓутоа, по криптовалутите, дојде криптооблека, пишува Zimo.hr. Кимоното, инспирирано од јапонската култура, му овозможи на дизајнерот на крипто-облека Хирохито Каи, 23-годишен уметник,...

Hajгoлeм гpaбeж нa кpиптoвaлyтa – хakepи уcпeaлe дa ykpaдaт 600 милиoни дoлapи

Хaкери успеале да украдат околу 600 милиони долари во криптовалти од децентрализираната финансиска платформа Поли нетворк, пренесува Си-Ен-Ен, кој додава дека тоа е најголемиот грабеж откако постои таа индустрија. Ранливоста во Поли мрежата им овозможила на ограбувачите да избегаат со...

„Koпaчитe“ нa биткoин ce нacoчyвaaт кoн нyклeapнaтa eнepгиja

Време е копачите на биткоин да станат сериозни во врска со намалувањето на нивниот јаглероден отпечаток. Глобалната индустрија за криптовалути троши неверојатни количини на енергија – колку цели земји. Рударењето со биткоин во моментов се наоѓа меѓу Колумбија (земја...

Приведен копач на биткоини во Скопје, одземени 7 мајнери за криптовалути

На 16.07.2021 во 14.30 часот од полициски службеници од Единица за внатрешни работи Ѓорче Петров на подрачјето на Ѓорче Петров е лишен од слобода В.П.(37), поради постеоње основи на сомнение за сторени кривични дела по чл. 235 и 236...

Зaплeнeти речиси 300 милиoни фyнти вo кpиптoвaлyти вo Велика Британија

Британската полиција запленила рекордни 294 милиони фунти, или околу 344 милиони евра во криптовалути, во рамките на истрага за перење пари на криминални групации кои се свртеа кон виртуелните валути. Лондонската полиција објави во вторникот дека запленила 180 милиони фунти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Го јава како коњ: Објавена снимка од градоначалникот на Бања Лука, кого колешка го јава како коњ

Снимка на која се гледа како девојка во канцеларија го јава градоначалникот на Бања Лука Драшко Станивуковиќ се шири...
- Advertisement -spot_img