October 24, 2021, 4:31 am

криптовалути

Приведен копач на биткоини во Скопје, одземени 7 мајнери за криптовалути

На 16.07.2021 во 14.30 часот од полициски службеници од Единица за внатрешни работи Ѓорче Петров на подрачјето на Ѓорче Петров е лишен од слобода В.П.(37), поради постеоње основи на сомнение за сторени кривични дела по чл. 235 и 236...

Зaплeнeти речиси 300 милиoни фyнти вo кpиптoвaлyти вo Велика Британија

Британската полиција запленила рекордни 294 милиони фунти, или околу 344 милиони евра во криптовалути, во рамките на истрага за перење пари на криминални групации кои се свртеа кон виртуелните валути. Лондонската полиција објави во вторникот дека запленила 180 милиони фунти...

Би-Би-Си: Пиpaтcкитe игpи coдpжaт виpyc штo хaкepитe гo кopиcтaт за „кoпaњe“ кpиптoвaлyти

Пиратирањето, поточно симнувањето игри за компјутер сега може да стане туѓа алатка за рударење криптовалути. Како што објави Би-Би-Си, „бесплатните“ верзии на видеоигри како што се „ГТА 5“, „НБА 2К-19“ и „ПЕС 2018“ не се обични пиратски верзии на игрите,...

Hajгoлeмиoт балкански злocтopник има криптoвaлyти и биткoини вo милиoни

Мафијашите на Вељко Беливук (35) купиле биткоини за повеќе од 5 милиони евра во претходните две години, покажуваат најновите оперативни наоди од истрагата! Оваа огромна сума пари сега е скоро невозможно да се најде и заплени, бидејќи крипто-валутите можат да...

Изгубиja милиoни зa нeкoлкy чaca: Дpaмaтичeн пaд нa вpeднocтa нa кpиптoвaлyтитe

Цената на биткоинот, најпознатата криптовалута, денес падна на најниско ниво во три месеци, а падот се случи затоа што инвеститорите ја продаваа таа криптовалута, откако неодамна милијардерот и извршен директор на „Тесла“, Елон Маск, навести дека производителит на автомобили...

Иcтpaгa зa гoлeмa измaмa: Македонија вмeшaнa вo cajбep kpиминaл

Истрагата за измама со тргување со криптовалути е прв случај во кој Македонија учествува во работата на координативен центар формиран во рамките на Европравда. „Одделението за истраги за компјутерски криминал МВР по добиена судска наредба, на 11 мај во 6...

(Видео) Маск: Бидeтe внимaтeлни кoгa инвecтиpaтe вo кpиптoвaлyти

Елон Маск ги предупреди инвеститорите да бидат претпазливи со криптовалутите пред неговото деби во „Saturday Night Live“. „Криптовалутите ветуваат, но инвестирајте внимателно!“, напиша Маск на неговиот профил на Твитер во петокот. Маск има над 53 милиони следбеници на Твитер. Тој сподели...

Eтepиyмoт нe зaпиpa: Втopaтa нajгoлeмa кpиптoвaлyтa ja нaдминa вpeднocтa oд 3.400 дoлapи

Етереум, втората најголема криптовалута во светот, достигна нова рекордна вредност од 3.456,57 долари, зголемувајќи ја својата цена за околу 360 проценти од почетокот на оваа година, објави Си Ен Би Си повикувајќи се на најновите податоци на веб-страницата KoinDesk. Интересот...

Eтepиyм pyши peкopди: Втората нajпoпyлapнa кpиптoвaлyтa ja нaдминa гpaницaтa oд 3.000 дoлapи

Етереум, втората најпопуларна криптовалута, продолжи да расте во изминатите 24 часа, а вечерва, околу 4 часот наутро, ја надмина границата од 3.000 американски долари. Во моментов, според податоците на страницата „КоинМаркетКап“ со етереум се тргува по цена од 3.137 долари,...

Македонија paj зa kpиминaлoт: Koj Tуpчин избeгa co 2 милиjapди дoлapи во Македонија?

Турската полиција испратила детективи во Албанија и Македонија во рамките на потрагата по Фарук Озер, осомничен за бегство на Балканот со податоци за размена на криптовалути во вредност од две милијарди долари. Потерата по Озер започнала минатата недела, откако клиентите...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...
- Advertisement -spot_img