October 27, 2021, 4:48 am

криптовалути

Турската пoлициja yaпcи 62 лицa пopaди кpиптoвaлyтитe

Турската полиција уапси 62 лица во истрагата за снабдувачите на платформата за трговија со криптовалути, објави денеска државната новинска агенција Анадолија, откако илјадници Турци поднеле кривични пријави тврдејќи дека биле измамени. Платформата за тргување со криптовалути „Тодек“, која тргува со...

Биткoин гo иcтиcнyвa злaтoтo: Зajaкнyвaaт и дpyгитe кpиптoвaлyти

Пазарот на криптовалути донесе многу возбудувања минатата недела. Интересно, најпопуларната криптовалута биткоин овој пат не беше во преден план, пишува порталот SEEbiz. XRP блескаше на пазарот на криптовалути бидејќи нејзините адвокати постигнаа две значајни „пресвртници“ во борбата против регулаторот во...

Kpиптo-вaлyтитe ceгa вpeдaт двa билиoни дoлapи: He caмo биткoин, тyкy и oвaa мoнeтa зacлyжyвa зacлyгa зa тoa

Вредноста на пазарот на криптовалути сега е две билиони долари, а на тоа директно влијаеше растот на цената на етереумот, втората најпопуларна дигитална монета, по биткоинот. За нешто повеќе од два месеци, пазарната капитализација на алтернативните валути е двојно зголемена,...

„Еkcплoдиpaшe“ yштe eднa кpиптoвaлyтa – eвe зa кoja ce paбoти

Уште една криптовалута достигна рекордно ниво. Имено, етереумот (Ethereum) го надмина износот што беше на 20 февруари оваа година, и со тоа го достигна највисокото ниво досега, објави Телетрадер. Според веб-страницата Coin Desk, за време на пишувањето на оваа вест, етереумот вреди...

Kpиптoвaлyтитe ce зaмeнa зa злaтoтo, a нe зa дoлapoт

Претседателот на Федералните резерви (ФЕД), Џером Пауел изјави дека криптовалутите остануваат нестабилни чувари на средства и дека централната банка не брза да воведе конкуренти. „Тие се многу непостојани и неконзистентни, па затоа не се корисни залихи на вредност и ништо...

Нepeaлнo: Вpeднocтa нa биткoинoт пoвтopнo нaд 57.000 дoлapи

Вредноста на биткоинот се зголеми за 5,26 проценти и достигна 57.079 долари, според порталот CoinDesk. Оваа криптовалута претходно беше над 57.000 долари на 22 февруари. Дигиталната монета на тој начин повторно се приближи до рекордната цена од 58.300 долари, што...

Етериум е нoв хит нa пaзapoт нa кpиптoвaлyти, еве и зошто

Инвестициите Grayscale, најголемиот фонд за крипто-валути, ја зајакна својата позиција на етериумот со дополнителни 25 000 монети, така што веќе има средства од 4,5 милијарди долари во таа крипто валута. Цената на етериум е зголемена повеќе од двојно оваа...

Бpитaнcки финaнcиcки peгyлaтop: Bнимaвajтe co кpиптoвaлyтитe

Финансискиот регулатор на Велика Британија, Financial Conduct Authority објави предупредување за инвестиции во криптовалути во државата во кое се нагласува дека крипто-инвестициите и кредитирањето се поврзани со високо ниво на ризик. „Инвеститорите треба да се подготвени да ги загубат сите...

Србија гo ycвoи зaкoнoт co кoj ce лeгaлизиpa тpгoвиjaтa co дигитaлни вaлyти

Србија усвои закон со кој се легализира трговијата со дигитални валути. Законот стапи во сила на 29 декември, а владата и даде на јавноста шест месеци пред да започне да го применува. Српскиот регулатор за хартии од вредност прв го...

Еве кoи кpиптовaлyти имаат пoтeнциjaл зa виcoк рacт во 2021 година

Рекордниот раст на вредноста на биткоинот доминираше на пазарот на криптовалути во текот на 2020 година, но во 2021 година може да дојде до раст и развој и на помалку познатите дигитални валути. Во продолжение ви ги прикажуваме криптовалутите со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...
- Advertisement -spot_img